Yağmurlu Havada Araba Nasıl Kullanılmalı?

yagmurlu havada araba kullanimi Yağmurlu Havada Araba Nasıl Kullanılmalı?

Yağmurlu havada araba kullanımı, bazı zorlukları beraberinde getirdiğinden sürücüler için endişe sebebi olabilmektedir. Yağmurda güvenli sürüş için doğru lastikleri kullanmanın yanı sıra; yağmurda nasıl araba kullanılacağınızı bilmek bu zorlukları önemli ölçüde azaltacaktır. Japon lastik devi Bridgestone, FHWA istatistiklerine göre; hava durumuyla ilgili kazaların %73’ünün ıslak yollarda meydana geldiğini aktarıyor. Yağmurlu havada güvenli araba kullanımı için en önemli iki şeyin doğru hız ve lastiklerin durumu olduğunu da baştan belirtmek isteriz. Buna ek olarak; yağışlı havalarda güvenli sürüş için uzman otomobil ve lastik üreticilerinin önerilerini bir araya getirerek oluşturduğumuz sürüş ipuçlarını yazının devamında okuyabilirsiniz.

Sağanak Yağmurda Sürüş Yaparken Neye Dikkat Edilmeli?

1Yavaşlayın ve Takip Mesafesini Arttırın

Yağmurda sürüş yaparken hızınızı azaltmalı ve öndeki araç ile aranızdaki takip mesafesini arttırmalısınız. Hızınızı azaltmak, ani fren yapmanız gereken zamanlarda fren mesafesini kısaltarak çok daha çabuk durmanızı sağlayacaktır. Hızınızı azaltsanız da öndeki araçla aranızdaki mesafeyi de arttırmanız gerekmektedir. Çünkü ıslak zemin performansı en iyi lastikler ile düşük hızda sürüş yapsanız dahi ıslak zeminde fren mesafesi her zaman kuru zeminde olduğundan daha fazla olacaktır. Aracın hızını düşürmek, yol tutuşu ve fren performansının artmasını sağlayacağı gibi suda kızaklama riskini de azaltacaktır. Mesafe, aynı zamanda öndeki araçtan ön cama su sıçraması ve görüşün azalması riskini de minimuma indirecektir.

2Sürüş Sırasında Ani Hızlanma, Frenleme, Manevralardan Kaçının

Yağmurlu havalar gibi zorlu koşullarda; fren yaparken, hızlanırken veya dönerken ani ve sert hareketlerden kaçınmak önemlidir. Islak zeminler gibi yolların daha kaygan olduğu koşullarda her zaman dikkatli ve kontrollü olmak, sürüş güvenliği açısından kritiktir.

3Dönüşlerde Hızınızı Azaltın

Güney Koreli premium lastik üreticisi Hankook, dönüşlerden hemen önce sürüş hızınızı azaltmanızı ve dönüş sırasında da sabit hızda kalmanızı tavsiye ediyor. Aynı zamanda; ıslak zeminde manevra yaparken aracınızın kontrolünü kaybederseniz sakin olarak ani fren ve hızlanmalardan kaçınmanız gerekiyor. Bunun yerine; gaz pedalını yavaşça bırakarak aracın yol tutuşunu yeniden kazanmasını sağlayabilirsiniz. Daha sonra kontrolü yeniden kazanmak için yönünüzde küçük düzeltmeler yapabilirsiniz.

4-Farlarınızı Açık Tutun

Görüşü artırmak ve fren lambalarınızın çalışır durumda olduğundan emin olmak için farlarınızı açık tutun.

5Önünüzdeki Yola Odaklanın

Önünüzdeki yola odaklanmaya devam edin, koşullardaki değişikliklere tepki vermeye hazır olduğunuzdan ve diğer sürücülerin hareketlerinden haberdar olduğunuzdan emin olun.

6-Diğer Araçlara ve Yayalara Karşı Dikkatli Olun

Hızlı hareket eden araçlar ve kamyonlardan sıçrayan sulara karşı dikkatli olun. Bu, görüşü kısa süre dahi olsa azaltabilir. Aynı şekilde; siz de yayalar ve bisikletlilere yakın su birikintilerinde su sıçratmamak için hızlı araç kullanmaktan kaçınmalısınız.

7-Suda Kızaklama Durumunda Frene Basmayın

Yağmur sırasında ya da sonrasında su birikintilerinden geçerken lastiğin zeminle teması kaybetmesi, suda kızaklama (aquaplaning) olarak adlandırılmaktadır. Su birikintilerinden geçerken direksiyonunuzun aniden hafiflediğini hissederseniz, ayağınızı gaz pedalından çekin ve kontrolün tekrar sizde olduğunu hissedene kadar hızınızın azalmasına izin verin. Kontrolü yeniden kazanana kadar fren pedalına basmamalısınız!

Suda Kızaklamayı Önlemek için Ne Yapılmalı?

Suda kızaklama riskini minimuma indirmek için ilk olarak lastik diş derinliği yeterli ve lastik basıncı doğru olmalıdır. Aynı zamanda; lastikler yeni, basınç doğru dahi olsa su birikintilerinde yüksek hızda ilerlemeniz durumunda suda kızaklama riski bulunur. Bundan dolayı; suda kızaklama riskini minimuma indirmek için en önemli kural, yine; yavaşlamaktır. Yukarıda yazılı kurallara dikkat etmeniz bu riski minimuma indirecektir. Aynı zamanda; mümkün olduğunca su birikintilerinin derinleştiği yerlerden geçmemeye çalışmanız tavsiye edilmektedir.

Yağmurlu Havada Yola Çıkmadan Önce Kontrol Edilmesi Gerekenler

Yağmurlu havada yola çıkmadan önce gerekli hazırlıkları gerçekleştirmeniz, sorun yaşama riskini minimuma indirecektir. Öncelikle; şiddetli yağmurda yola çıkmanız çok gerekli değil ise yolculuğu ertelemeniz ya da yağışın azalmasını beklemeniz tavsiye edilmektedir. Bununla birlikte; yağmurlu havada yola çıkmadan önce kontrol edilmesi gerekenler şunlardır:

1-Lastik Diş Derinliği: Her ne kadar yasal lastik diş derinliği sınırı 1,6 mm olsa da yağmurlu havalarda güvenli sürüş için en az 3-4 mm diş derinliği önerilmektedir. Lastik diş derinliği azaldıkça ıslak zeminde suda kızaklama riski artmaktadır.

2-Lastik Basıncı: Lastik basıncı, her zaman olduğu gibi; yağmurlu havalarda da güvenlik üzerinde önemli etkiye sahiptir. Lastik hava basıncı düzenli olarak kontrol edilmeli ve araç üreticisinin önerisine uygun olarak ayarlanmalıdır. Önerilenden yüksek ya da düşük hava basıncı hem güvenlik hem de lastik ömrü üzerinde olumsuz etkiye sahiptir. Üreticiler, önerilen lastik basınç bilgisini araç kullanım kılavuzlarında belirtmektedir. Aynı zamanda araçlarda sürücü kapı pervazı, torpido gözü ya da benzin deposu kapağı içindeki metal etiketlerde de önerilen değerler belirtilmektedir.

3-Silecekler ve Silecek Lastikleri: Yağmurlu havalarda hem ön hem arka silecek lastikleri iyi durumda olmalı, eğer değilse değiştirilmelidir. İyi görüş sağlamak için silecekler düzenli olarak kontrol edilmeli ve temizlenmelidir. Aynı zamanda sileceklerin çalışır durumda olduğundan emin olunmalıdır. İyi görüş için cam suyu kullanımı da önem taşımaktadır.

Silecek suyu hakkında daha fazla bilgi için blog yazımızı okuyabilir, dilerseniz cam suyu ve silecek çeşitleri için tıklayabilirsiniz:

4-Doğru Lastik Seçimi: Yağmurlu havalarda güvenli sürüş için ıslak zemin performansı yüksek lastikler tercih edilmelidir. Lastik seçimi yaparken sürüş yapılacak bölgenin iklim ve yol koşulları değerlendirilmelidir. Sitemizdeki ürün açıklamalarından her bir lastiğin öne çıkan teknik özellikleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca; ıslak zemin yol tutuşu etiket değerleri de bu konuda fikir edinmenizi sağlayacaktır.

5-Cam ve Aynalar: Aracın önündeki yolu ve etrafı net olarak görebilmeniz için aynaların ve camların temiz olması önemlidir. Yola çıkmadan önce; kirli ve buğulanmış alanların temizlenmesi önemlidir.

Aşağıdaki ürünlerimizi incelemek isteyebilirsiniz:

Bir yanıt yazın

Benzer Yazılar