Antifrizli Cam Suyu / Silecek Suyu Nedir?

antifrizli cam suyu silecek suyu Antifrizli Cam Suyu / Silecek Suyu Nedir?

Antifrizli cam suyu, silecek sisteminde kullanılarak düşük sıcaklıklarda donmayı önleyen bir karışımdır. Bu ürünler, içerdikleri antifrizli solüsyon ile silecek sistemi ve araç camları için koruyucu bir tabaka oluşturur. Bu sayede; donmaya karşı koruma sağlanmakta ve araç camlarını temizlemek için kullanılan sileceklerin özellikle kış aylarında daha iyi performans göstermesi sağlanmaktadır. Antifrizli cam suyu, ayrıca; oksidasyon ve korozyon oluşumunu önlemeye yardımcı olarak silecek sisteminin ömrünün uzamasında etkili olmaktadır. Zorlu hava koşullarına dayanıklı antifrizli cam suyu kullanmak, görüş alanını ve sürüş güvenliğini arttırmaktadır.

Antifrizli Cam Suyu Kullanmazsak Ne Olur?

Antifrizli cam suyu kullanmamak, soğuk havalarda silecek suyunun donmasına ve silecek sistemi parçalarının hasar görmesine neden olabilmektedir. Bu da sileceklerin çalışmasını sekteye uğratır, dolayısıyla araçta görüş alanının azalmasına yol açar. Ayrıca; silecek sistemi parçalarının donması ve paslanması gibi sorunlar, daha ciddi mekanik problemlere yol açarak sürüş güvenliğini olumsuz etkiler.

Antifrizli Cam Suyu Genel Özellikleri Nelerdir?

Özel antifrizli cam suyu karışımları, düşük sıcaklıklarda donmayı önlemenin yanında birçok fayda sağlamaktadır. Silecek suyu genel özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Antifriz Özelliği: Antifrizli cam suları, sıvıların donmasını önlemek için özel olarak formüle edilmiştir. Böylece dondurucu soğuklarda bile silecek suyu tankının ve sileceklerin donması önlenir.
 • Koruma Özelliği: Birçok antifrizli cam suyu, silecek sistemi parçalarını koruyan oksalik asit ve korozyon önleyici maddeler içermektedir. Bunlar, silecek mekanizması ve diğer parçalarının ömrünü uzatarak paslanmaya karşı koruma sağlamaktadır.
 • Temizleme Özelliği: Silecek suyu formülasyonları; cam yüzeyindeki kir, yağmur damlacıkları ve sileceklere takılan çeşitli maddeleri temizlemeye yardımcı olmaktadır. Böylece sürüş sırasında daha iyi görüş sağlanarak sürüş güvenliği artmaktadır.
 • Kokusuzluk Özelliği: Bazı antifrizli cam suları, yapısındaki özel kimyasallar sayesinde kokusuzdur. Böylece kullanıcıların hoş olmayan bir koku ile karşı karşıya kalmaması sağlanır.
 • Renk Özelliği: Kimi antifrizli cam suyu çeşitleri renklidir. Renkli cam suları, kaçakları tespit etmek, çocukların / sıvıyı yanlışlıkla içebilecek kişilerin yanılmasını önlemek ve cam silecek
  suyu seviyesini kolaylıkla tespit etmek için geliştirilir.

Araç Cam Suyu / Silecek Suyu Değişimi Nasıl Yapılır?

silecek suyu degisimi Antifrizli Cam Suyu / Silecek Suyu Nedir?

Araç cam suyu değişimi, aşağıdaki adımları takip ederek kolayca yapılabilir:

 1. Öncelikle direksiyonun yanındaki silecek kolunu kullanarak aracınızdaki eski cam silecek suyunu boşaltın.
 2. Motorun kapalı olduğundan ve el freninin çekili olduğundan emin olun, ardından aracın kaputunu açın.
 3. Mavi kapaklı cam suyu deposunu bulun.
 4. Silecek suyu deposunun kapağını çıkarın ve kullanmak istediğiniz ürünün talimatlarına göre huni yardımıyla yeni sıvıyı doldurun.
 5. Cam suyu deposu ve kaputu kapatın, ardından yeni sıvıyı birkaç kez püskürtün. Bu, kanallardaki eski suyun tahliyesini sağlayacaktır.

Uyarı: Antifrizli silecek suyu, sadece araç silecek suyu haznesine doldurulmalıdır. Silecek suyu haznesinde farklı maddeler veya diğer sıvılarla karıştırmaktan kaçının.

Silecek Suyu Nasıl Saklanır?

Silecek suyu doğru şekilde saklanırsa dayanıklılığı ve etkinliği uzun süre korunabilir. Antifrizli cam suyu aşağıdaki kurallara dikkat edilerek güvenli bir şekilde saklanabilir:

 • Antifrizli silecek suyu; serin, kuru ve direkt güneş ışığından uzak bir yerde saklanmalıdır. Böylece; silecek suyu karışımının donması veya kimyasal bileşende bozulmalar oluşması önlenecektir.
 • Cam suyu kullanılmadan önce orijinal ambalajında saklamak daha iyidir. Ambalaj, sıvının hava ile temasını azaltarak, içerdiği özel bileşenlerin ömrünü uzatır.
 • Antifrizli silecek suyu; kimyasal kontaminasyonu (bulaşma) önlemek için kirlilikten arındırılmış ve yüzeylerin temiz olduğu bir yerde saklanmalıdır.

Uyarı: Antifrizli silecek suyu içeriğinin canlılar için zehirli olduğunu unutmayın. Bu nedenle, ürünü çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği bir yerde saklamanız önemlidir.

Aracınıza Alabileceğiniz En İyi Cam Suyu Hangisi?

Araç cam suyu kalitesi, içerikteki temizleyici ve koruyucu maddelerin çeşitlilik ve oranı ile belirlenmektedir. Kalite standartlarına uygun olarak üretilen silecek suları; camdaki kir, yağmur damlaları ve böcek, tortu, çamur izlerini hızlı ve kolay bir şekilde çıkarabilmektedir. Bu gibi ürünleri yetkili satıcı niteliği taşıyan, resmi distribütör ile temin sağlayan yerlerden satın almanız önerilmektedir.  Bununla birlikte; araç cam suyu (silecek suyu) oldukça farklı renk ve çeşitli özellikleri ile ayrışmaktadırlar. Bu yüzden antifrizli silecek suyu seçerken aracınızın marka ve modeli için önerilen ürünü öğrenerek bu bilgi ışığında tercihinizi yapmanız sağlıklı olacaktır. En iyi cam suyu seçimi bu bilgiler ışığında yapılabilir. Sitemizdeki silecek suyu çeşitleri, teknik açıklamaları ile birlikte yer almaktadır. Bu açıklamalar, distribütör ve üreticilerden alınan bilgiler doğrultusunda hazırlanmaktadır.

Onaylı ve kaliteli markaların orijinal silecek suyu ürünlerine sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz:

Bir yanıt yazın

Benzer Yazılar