Xiaomi, SU7 Elektrikli Araç Modeliyle Ses Getirmeye Hazırlanıyor

Xiaomi SU7 Elektrikli Arac Ozellikleri Xiaomi, SU7 Elektrikli Araç Modeliyle Ses Getirmeye Hazırlanıyor
Xiaomi SU7

Çinli teknoloji devi Xiaomi, ilk elektrikli aracı olan SU7 ile sektöre iddialı bir giriş yaptı. SU7, Xiaomi’nin akıllı telefon, tablet, dizüstü bilgisayar, televizyon ve giyilebilir cihazlar gibi diğer ürünleriyle uyumlu bir akıllı elektrikli araç olarak tasarlandı. SU7, Çin’de 2023 yılının ikinci yarısında satışa sunulacak. Bununla beraber Xiaomi, SU7’yi geliştirmek için tam 10 milyar dolarlık bir yatırım yaptığını açıkladı. Şirket, SU7’nin Çin’in en büyük elektrikli araç pazarında rekabet edebilecek bir araç olduğunu da iddia etti. Bu elektrikli araç modeli; Tesla Model 3, BYD Han ve Nio ES6 gibi rakiplerine karşı avantaj sağlamak için Xiaomi’nin yapay zekâ, bulut bilişim, 5G ve IoT gibi teknolojilerini kullanıyor. Dijitalleşen dünyada teknoloji şirketlerinin ve telefon şirketlerinin de bu pazara yönelmesiyle beraber elektrikli araç sektörü de ciddi bir ivme kazandı. Lastik sektörü ve elektrikli araç lastikleri geliştiren büyük markaları da ilgilendiren bu yazımız içerisinde aracın öne çıkan özelliklerine ve lastik ölçüleri konularına da değineceğiz.

Xiaomi Elektrikli Araç Modelinin Tasarım Özellikleri Nasıl?

Xiaomi SU7 elektrikli araç modelinin tasarımı, Xiaomi’nin minimalist ve modern estetiğini yansıtıyor. Dört kapılı bir sedan olarak tasarlanmış ve aerodinamik bir gövdeye sahip olan SU7’nin ön kısmında, Xiaomi logosu ve LED farlar bulunuyor. SU7’nin arka kısmında ise, Xiaomi’nin akıllı telefonlarında kullandığı gibi yatay bir LED şerit bulunuyor. Aracın iç mekânı, geniş ve ferah bir his vermek için beyaz ve gri renklerle dekore edilmiş görünüyor. SU7’nin konsolunda ise 15 inçlik bir dokunmatik ekran, dijital gösterge paneli, direksiyon simidi, klima ve ses sistemi gibi temel özellikler bulunuyor. Aracın koltukları, deri ve kumaş malzemelerden yapılmış, ısıtma ve soğutma fonksiyonlarına sahip olarak geliştirilmiş.

Xiaomi SU7 Elektrikli Aracın Performans ve Menzil Değerleri

Xiaomi SU7 elektrikli araç performans olarak, tek bir şarjla 500 kilometre menzile sahip olacağı belirtiliyor. Güç tarafında ise 75 kWh’lik bir lityum iyon pil ile çalışan SU7 için 0’dan 100 km/s hıza 6 saniyede ulaşabiliyor ve maksimum 200 km/s hıza çıkabildiği belirtiliyor. SU7, hızlı şarj özelliği sayesinde, pilin yüzde 80’ini 30 dakikada şarj edebiliyor. Ayrıca, kablosuz şarj özelliğine de sahip. Ayrıca, Xiaomi’nin kendi geliştirdiği HyperOS adlı bir işletim sistemiyle donatılmış olması, akıllı telefon, araç ve akıllı ev ürünlerini bir ekosistemde birleştiren bir vizyonun işareti olarak karşımıza çıkıyor. SU7, otonom sürüş yetenekleri için de gelişmiş sensörler, kameralar, radarlar ve lidar sensörler ile donatılmış durumda. Araç, sürücüye trafik, yol durumu, hava durumu ve navigasyon gibi bilgileri sağlayan bir yapay zekâ asistanına da sahip.

Xiaomi SU7 Elektrikli Araç Lastik Ölçüleri ve Güç Değeri Nasıl?

Xiaomi SU7 Lastik Olculeri Ebat Bilgisi min Xiaomi, SU7 Elektrikli Araç Modeliyle Ses Getirmeye Hazırlanıyor

Xiaomi SU7, 4997 x 1963 x 1455 mm boyutlarında, 3000 mm aks mesafeli bir elektrikli sedan kasasına sahip . Aracın iki lastik ölçü seçeneği var: 19 inç ve 20 inç. Orijinal lastik ebatları ise sırasıyla 245/45 R19 ve 245/40 R20. Xiaomi SU7, iki güç aktarma organı seçeneği sunuyor: biri 220 kW motorlu arkadan çekişli, diğeri ise 495 kW maksimum güce sahip (220 kW + 275 kW) dört tekerlekten çekişli. Xiaomi SU7’nin boş ağırlığı 1.980 kg, maksimum hızı ise 210 km/s. Bu elektrikli araç modelinin daha üst seviye bir modeli olan SU7 Max ise 2.205 kg boş ağırlığa ve 265 km/s maksimum hıza sahip.

Elektrikli Otomobil Xiaomi SU7 Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Xiaomi SU7 elektrikli otomobil, Çin’de Pekin merkezli BAIC Group tarafından üretilecek. BAIC Group, 2005 yılında kurulan ve BAIC’in yüzde 51 hissesine sahip olduğu Beijing-Benz ortak girişimi aracılığıyla Çin’de Mercedes-Benz araçları da üretiyor. BAIC ayrıca Mercedes-Benz’in kendisinin de yüzde 10 hissedarı konumunda. Xiaomi SU7’nin seri üretimine 2023 yılının Aralık ayında Çin’de başlanacak ve kendi bölgesi içerisindeki ilk teslimatlar 2024 yılının Şubat ayında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Xiaomi SU7’nin fiyatı henüz açıklanmadı, ancak şirketin dört farklı elektrikli araç modeli planladığı ve bunların iki tanesinin Çin pazarına giriş yaptığında 150.000 ila 200.000 yuan, diğer ikisinin ise 200.000 ila 300.000 yuan arasında fiyatlandırılacağı belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

Benzer Yazılar