Michelin Online Satıcı

Xiaomi SU7 Elektrikli Araç İçin Başlangıç Fiyatları Belli Oldu

xiaomi su7 elektrikli arac fiyati aciklandi piyasaya cikti blog Xiaomi SU7 Elektrikli Araç İçin Başlangıç Fiyatları Belli Oldu

Teknoloji devi Xiaomi, nihayet merakla beklenen elektrikli otomobili Xiaomi SU7 modelinin fiyatlarını resmi olarak duyurdu. Geçtiğimiz mart ayında gerçekleşen lansmanda, üç farklı versiyondan oluşan SU7’nin Çin’deki başlangıç fiyatları da belli oldu. Peki, Xiaomi SU7 elektrikli otomobil fiyatları ne kadar? Tesla Model Y ile rekabete girebilecek mi? Bu blog yazısında, SU7’nin fiyatlarını, aracın özelliklerini ve Tesla elektrikli araç ile karşılaştırmasını inceleyeceğiz.

Xiaomi SU7 Fiyatları Ne Kadar Olacak?

Londra merkezli ajans Reuters’e göre, Xiaomi’nin CEO’su Lei Jun’un, yeni SU7 modelinin fiyat aralığını belirleme ve özelliklerini vurgulama konusundaki açıklamalarına odaklanıyor. Jun’un ifadesine göre, SU7, 500,000 yuan civarında bir fiyatla sunulacak ve en cazip, kolay yönetilebilen ve akıllı araçlardan biri olacak. Bu rakam, günümüz kurlarıyla yaklaşık 70,000 dolar ediyor. Önceki açıklamalarında, Xiaomi yetkilileri ürünlerini “premium akıllı telefonlar” ve lüks araçlarla karşılaştırmışlardı. Ancak, Jun bu sefer SU7 elektrikli aracı daha düşük fiyatlı bir Tesla Model 3 ile karşılaştırmaktan kaçındı.

Xiaomi SU7 Elektrikli Araç Tesla’dan Ucuz mu Olacak?

Fiyat bakımından Xiaomi SU7 elektrikli araç, Tesla Model 3 ve Model Y’ye göre günümüz kurlarıyla kıyaslandığında fiyatı yukarıda kalıyor. Örneğin, ABD’de Model 3’ün başlangıç fiyatı 46.990 dolar, Model Y’nin ise 58.990 dolar olarak açıklanmıştı. Tabi modelin enflasyonun etkisini küresel olarak hissettirmesi sonrasında fiyat duyurusu yapması da ayrı bir etken. Performans açısından ise SU7, Model 3’e yakın ancak Model Y’den daha az güçlü. Menzil konusunda ise SU7, Model 3 ve Model Y ile karşılaştırılabilir seviyede. Xiaomi SU7 elektrikli araç, fiyat, performans ve sunduğu dengeli menzil performansı ile elektrikli otomobil pazarında önemli bir rakip olma potansiyeline sahip. Tesla elektrikli araç serileri ile rakip olup olamayacağını ise zamanla oluşacak kullanıcı deneyimleri gösterecek.

Xiaomi SU7 Türkiye Satışı Olacak mı?

Xiaomi şu an için sadece Çin pazarına araç satışını başlatmış vaziyette. İlerleyen dönemlerde Avrupa’da ve Türkiye’de Xiaomi SU7 elektrikli araç satışlarının başlayacağına dair henüz firmadan net bir açıklama gelmedi.

Xiaomi SU7 Versiyonları ve Özellikleri Nasıl?

Xiaomi SU7 elektrikli araç karşımıza 3 versiyonla çıkıyor. Firmanın vaat ettiği menzil özellikleri ve batarya kapasiteleri ise şu şekilde;

SU7 Standart:

• 73.6 kWh BYD LFP Blade pil
• 700 km menzil
• Tek motor, 220 kW güç, 400 Nm tork

SU7 Pro:

• 93.4 kWh BYD LFP Blade pil
• 800 km menzil
• Çift motor, 340 kW güç, 650 Nm tork

SU7 Max:

• 110 kWh CATL ternary pil
• 1000 km menzil
• Çift motor, 400 kW güç, 700 Nm tork

Xiaomi SU 7 Lastik Ebatları ve Diğer Özellikleri

Xiaomi SU 7 lastik ebatları 245/45R19 ve 245/40R20 olarak standart & pro versiyonlarına göre farklılık gösteriyor. Elektrikli araçta öne çıkan diğer özellikler ise; Qualcomm Snapdragon 8295 işlemci,, 15.6 inçlik merkezi dokunmatik ekran, 10.25 inçlik gösterge paneli, Harman Kardon ses sistemi, Xiaomi Pilot otonom sürüş sistemi ile donatılarak kullanıcı deneyimine sunuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir