Tatil Yolculuğu Öncesi Aracınızda Neleri Kontrol Etmelisiniz?

araclardakontroledilmesigerekenler Tatil Yolculuğu Öncesi Aracınızda Neleri Kontrol Etmelisiniz?

Tatil yaklaşırken çok sayıda sürücü yola çıkmak için hazırlığa başlıyor. Bununla birlikte sıcak havalarda da araçta gerekli hazırlıkların yapılması gerektiği unutulabiliyor. Düzenli yapılması gereken lastik ve araç kontrolleri, tatil seyahatlerinde çok daha fazla önem taşıyor. Çünkü yüksek sıcaklık, kat edilen uzun mesafe, yolcu ve bagajların ekstra ağırlığı; araç için ekstra yük yaratabiliyor.

Öte yandan bu basit kontrolleri fazla zamanınızı ayırmadan hızlıca yapabilirsiniz. Ancak bir sorun veya eksik fark ederseniz bunun için zaman ayırmanız önemli. Aksi takdirde bu vakti tatil sabahı ayırmak zorunda kalabileceğiniz gibi tatil yolculuğu sırasında zorlu anlar yaşayabilirsiniz.

Otomobilinizin yol ile tek temas noktası olan lastikler, güvenlik ve araç performansı için en önemli faktörlerden biridir. Lastiğin durumu, hava basıncı, diş derinliği; uzun yola çıkmasanız dahi düzenli olarak kontrol edilmelidir. Bununla birlikte uzun yola çıkmadan önce de bu kontrollerin tekrar yapılması tavsiye edilmektedir. Lastikler; aracın yol tutuşu, viraj ve fren performansı, çekiş gücü gibi temel performans ve güvenlik özellikleri üzerinde doğrudan etkilidir. Bundan dolayı sürüş yapacağınız mevsim ve yol koşullarına uygun lastikleri tercih etmeniz kritik öneme sahiptir. Örneğin yaz aylarında kış lastiği kullanmak hem lastik ömrü hem performans hem de yakıt verimliliği açısından olumsuz etki yaratacaktır.

Uzun Yola Çıkmadan Önce Lastik Kontrolü Nasıl Yapılmalı?” başlıklı makalemizden bu konuda daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Uzun Yola Çıkmadan Otomobillerde Kontrol Edilmesi Gerekenler

motor yagi Tatil Yolculuğu Öncesi Aracınızda Neleri Kontrol Etmelisiniz?


Aracınızla tatil yolculuğuna çıkmadan önce; silecekler, farlar, araç motorunun sorun çıkarabilecek parçaları, aynalar gibi kritik öneme sahip kısımlarını inceleyip kontrol etmelisiniz. Bununla birlikte uzun yolculuklar öncesi araç bakımı yaptırmak önemlidir. Araç ve lastiklerin bir profesyonel tarafından incelenmesi tavsiye edilmektedir.

1-Ayna ve Farlar

Sürüş sırasında görüş için büyük öneme sahip olan ayna ve farlarda bir sorun ve hasar olmadığından emin olmak önemlidir. Aynı zamanda; net görüş için oto ayna ve camları temiz olmalıdır.

2-Motor Yağı ve Diğer Araç Sıvıları

Motor ve şanzıman yağı, antifriz, silecek suyu gibi sıvılar; aracın sorunsuz çalışması ve sürüş güvenliği için büyük önem taşımaktadır. Bunun için şanzıman ve motor yağı değişimini aksatmamalı ve araca uygun yağları tercih etmelisiniz. Ayrıca uzun yola çıkmadan önce bu yağlarda herhangi bir sızıntı olup olmadığını kontrol etmeniz önerilmektedir.

3-Antifriz Kontrolü: Yazın Antifriz Kullanılır mı?

Antifriz, otomobiller için hayati öneme sahip sıvılardan biridir. Suyun kaynama noktasını yükselten bu özel sıvı, motorun aşırı ısınma riskini düşürmektedir. Aynı zamanda motor suyunun donmasına karşı da koruma sağladığından kış aylarında da kullanılmaktadır. Genellikle bu özelliği ile bilinse de uzmanlar, sıcak havalarda da antifriz kullanımını önermektedir.

Antifriz Kontrolü Nasıl Yapılır?
Aracın motoru soğuduğunda kaputu açıp, araç soğutma suyu deposunu bulun. (Bulmak için aracınızın kullanım kılavuzunu inceleyebilirsiniz.) Bu deponun içerisinde renkli bir sıvı yer almaktadır. Minimum ve maksimum arasında derece ile antifriz miktarı belirtilmektedir. Düşükse doldurulması önem taşımaktadır. Bununla birlikte doğru antifrizi tercih etmek de önemlidir. Bunun için yetkili satıcı ile iletişime geçebilirsiniz. Aynı zamanda; performansı zaman içerisinde düşebileceğinden araç soğutma suyu (antifriz) kalitesi de kontrol edilmelidir.


4-Silecekler ve Silecek Suyu
Yaz aylarında hava durumu değişken olabildiğinden silecekler de kontrol edilmelidir. İlk kontrol etmeniz gereken silecek suyu seviyesidir. Silecek suyu deposunun yerini aracınızın kullanım kılavuzundan net bir şekilde görebilirsiniz. Silecek suyunu deponun kapağını hafifçe kaldırılarak kolay bir şekilde doldurabilirsiniz.


5-Klima

Sıcak havalarda keyifli sürüş yapabilmek için havalandırma büyük öneme sahiptir. Arıza durumu, kendi kendinize çözebileceğiniz bir sorun değildir ancak klimanın düzgün çalışıp çalışmadığını kendiniz basitçe kontrol edebilirsiniz. Bunun için klimayı en soğuk ayara ve fanları maksimuma getirin. Aracın içi gerçekten soğuk olduysa bu, araç klimanızın sorunsuz çalıştığının göstergesidir. Bununla birlikte uzun yola çıkmadan önce klima gazının kontrol edilmesi de tavsiye edilmektedir.


Uzun Yol Öncesi Önemli Servis Kontrolleri Nelerdir?

uzun yol oncesi onemli servis kontrolleri nelerdir Tatil Yolculuğu Öncesi Aracınızda Neleri Kontrol Etmelisiniz?

Fren Kontrolleri

Fren, araçta güvenlik için kritik olduğundan uzun yolculuk öncesi fren kontrolleri özellikle önemlidir. Tatil yolculuğu öncesi en yakın servise uğrayarak ön fren balata, arka fren balata, el freni ayarı kontrolü, fren hidroliğini kontrol ettirmeniz tavsiye edilmektedir.

Rot-Balans Ayarı

Rot ayarları sürüş kontrolü, lastik performansı için büyük önem taşır. Balans ayarı ise yolda titreşimleri minimuma indirerek sürüş konforunu arttırmaktadır. Hem konfor hem de performans ve güvenlik açısından rot-balans ayarlarının düzgün olması gerekir.

Bijonlar

Uzun yolculuk öncesi bijonların sıkılık durumunun ve kilitli bijonların kontrol edilmesi tavsiye edilmektedir.

Uzun Yolda Güvenlik için Araçta Bulunması Gerekenler

Yolda oto servis bulmak zor olabileceğinden şehir dışına çıkılan uzun yolculuklarda araçta güvenlik ekipmanı taşımak her zamankinden daha fazla önem taşımaktadır.

uzun yolda guvenlik icin aracta bulunmasi gerekenler Tatil Yolculuğu Öncesi Aracınızda Neleri Kontrol Etmelisiniz?1-Üçgen Reflektör

Reflektörler, bir arıza durumunda diğer sürücüleri uyarmanıza yardımcı olur. Böylece aracınıza yaklaşmadan önce sürücülerin yavaşlamalarını sağlayabilirsiniz. Bunun yanında; araçtaki her kişi için reflektörlü yelek almanız da diğer şoförler tarafından fark edilmeniz açısından yarar sağlayabilir.

2-Lastik Tamir Seti

Lastik tamir setleri içerisinde hasar kapatmak için seal jel ve lastiği şişirmek için hava basıncı kompresörü bulunmaktadır. Araca göre ihtiyaç duyulan kit farklı olabilmektedir. Lastik tamir kitlerini incelemek ve ürün açıklamalarından daha detaylı bilgi edinmek için linke tıklayabilirsiniz.


3-Yedek Lastik, Kriko ve Bijon Anahtarı

Lastiğin onarılamaz bir şekilde hasar görme riskine karşı uzun yolculuklarda stepne lastik taşımanız tavsiye edilmektedir. Kriko, aracı havaya kaldırmanızı, bijon anahtarı ise cıvatalarını gevşeterek lastik bijonlarını sökmenizi sağlayacaktır.

4- Lastik Basınç Ölçer ve Kompresör

Lastik performansında bir değişiklik fark ettiğinizde ilk kontrol etmeniz gereken faktörlerden biri, hava basıncıdır. Hava kompresörü ise havası inen lastiği şişirerek doğru basınç değerine çıkarmanızı sağlayacaktır.

5-El Feneri ve Yedek Pil

El feneri ve fener için yedek pil, gece saatlerinde lastik patlaması veya başka bir arıza ile karşılaşma riskine karşı araçta olmazsa olmaz eşyalardan biridir.

6-Araç Kullanım Kılavuzu

Herhangi bir arıza durumunda yapmanız gerekenler veya önerilen lastik basıncı gibi birçok bilgiyi bu kılavuzlarda bulabilirsiniz.

7-Güneş Gözlüğü

Güneş gözlüğü hem sürücünün görüşün bozulmaması hem de baş ağrısına karşı uzun yolculuklar için oldukça önemlidir.

8- Yedek Motor Yağı

Nadir görülen bir durum olsa da araçta ani bir yağ sızıntısı olduğunda yedek motor yağı yolunuza devam edebilmenizi sağlayacaktır.

9- Acil Durum Ekipmanları

Acil durum ekipmanları içerisindeki; ilk yardım seti, yangın söndürme tüpü, zincir ve çekme halatı da aracınızda bulunması gerekenler arasında yer almalıdır.

Bir yanıt yazın

Benzer Yazılar