Seal Lastik Nedir?

Seal Lastik Nedir?

Seal lastik olarak isimlendirilen bu teknolojiyle üretilen lastiklerde, lastik sırtının içini kaplayan jel bir tabaka bulunur. Delici bir cisim saplanması durumunda, etrafında neredeyse anında (sırt bölgesinde 5 mm. çapa kadar) bir kapatıcı etki yaratır, bu sayede havayı içeride hapsederek lastiğin havasını muhafaza etmesini ve aracınızın hareketine devam etmesini sağlar.

SEAL Lastik ve RFT Lastik Arasındaki Fark Nedir?

Jelli lastik olarak da bilinen SEAL lastik, Run Flat lastiklerden farklı bir teknoloji ile üretilmekte ve işaretlenmektedir. Run Flat lastiklerin özelliği, patlama ve basıncın düşmesi durumlarında, üretim aşamasında tercih edilen güçlendirilmiş bir lastik yanağı kullanılarak, lastiklerinizin belirli boyutlara kadar olan delinme, kesilme gibi durumlarda belirli bir süre daha yol alabilmesini sağlamaktadır. Seal lastikler ise lastiklerinize cisim batması sonucunda ortaya çıkan delinmeler karşısında, lastik içerisinde bulunan jel katmanın, oluşan bu deliği kapatarak lastik basıncını muhafaza etmesini sağlamaktadır.

Continental ContiSeal Lastikleri

Continental ContiSeal teknolojisi, lastik sırtında delinmeye bağlı hasarların, otomatik olarak tamir edilerek durmaya ve zaman kaybına gerek kalmadan seyahatin devam edebilmesi amacı ile geliştirilmiştir. Delici cisim batması veya cismin batıp çıkması nedeniyle durmaya ve lastik değiştirmeye gerek kalmayan seal lastik grubu, teknoloji olarak Continental SSR lastiklerden (runflat) farklıdır.

ContiSeal lastikleri, 5 mm’ye kadar oluşan delinmelerde deliğin kapatarak lastik basıncını muhafaza etmektedir. Bunun sağlanabilmesi için lastik iç yüzeyinde kullanılan yapışkan ve koyu kıvamlı bir jelden faydalanılmaktadır. Lastiğin katmanları arasına yerleştirilen bu dolgu jeli, 5 mm’ye kadar olan delinmelerin %80’ini kapatarak, lastiğin patlama riskini minimum seviyeye indirgemektedir. Seal lastikler, lastik yanağına yazılan SEAL ifadesi ile işaretlenmektedir.

Pirelli Seal-inside (Pirelli s-i) Lastikleri

Pirelli Seal

Lastik sektörünün öncü markalarından olan Pirelli, cirosunun önemli bir bölümünü araştırma ve geliştirme çalışmalarına ayırmaktadır. Ar-Ge departmanı tarafından geliştirilen Pirelli Seal Inside teknolojisi, otomotiv sektöründe müşterilerine daha kesintisiz bir sürüş deneyimi sunmak isteyen markaların jelli lastik olarak da bilinen seal lastik ihtiyaçlarına hitap etmektedir.

Pirelli Seal Inside olarak isimlendirdiği seal lastiklerini, lastik yanağında ve ürün isimlerinde s-i kısaltması ile işaretlemektedir. Pirelli seal inside lastik teknolojisini tercih eden yeni nesil araçlar için geliştirdiği seal inside sisteminde, lastik delinmelerinde belirli ölçülere kadar olan delikleri anında kapatarak seyahatin duraksamadan devam etmesini sağlamaktadır. Pirelli jelli lastikler özellikle 2014 yılı ve sonrasında üretilen Volkswagen Passat’larda yazlıkta Pirelli P7 Seal inside, kışlık seal lastik olarak da Pirelli SottoZero 3 seal inside serisi orijinal ekipman olarak kullanılmaktadır. Volkswagen grubunun bir diğer popüler otomobili olan Scirocco ‘da orijinal ekipman lastiği olarak Pirelli P7 Seal Inside kullanmaktadır.

Hankook SealGuard Lastikleri

Hankook lastikleri tarafından geliştirilen SEALGUARD teknolojisi, jelli lastik kategorisinde ilgi gören seçenekler arasında yer almaktadır. Türkiye’de ucuz seal lastik fiyatları ile sunulan Hankook jelli lastikler sürücüler tarafından büyük ilgi görmektedir. Volkswagen TOURAN modelinde orijinal ekipman lastiği olarak kullanılan 215/55R17 ebatlarındaki Hankook Ventus Prime 2 SealGuard testlerde aldığı başarılı sonuçlar ve sürücülerin yüksek memnuniyet geri dönüşleri ile sektörün öncelikli seçenekleri arasında yer almaktadır.

Michelin SelfSeal Lastikleri

Lastik sektörünün öncüsü Michelin tarafından geliştirilen Michelin SelfSeal lastikleri, diğer markalardan farklı olarak, yaklaşık 6 milimetreye kadar delikleri kapatan jel yapısıyla sektöre sunulmaktadır. Michelin Energy Saver A/S SelfSeal lastikleri, asimetrik desen yapıları ile virajlarda ve ıslak zeminlerde de üstün yol tutuş performansı sunmaktadır. Chevrolet Bolt serisi için özel olarak geliştirilen Michelin jelli lastikleri, Michelin Total Performance kapsamında üretilmektedir.

Sitemizde seal lastik (jelli lastik) araması yapmak için arama motorunda bulunan “Seal” özelliğini işaretleyebilir, ya da arama sonuçları ekranında bulunan “Seal” filtresini kullanabilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

Benzer Yazılar