Michelin Online Satıcı

Reinforced – Extra Load – XL Lastik Nedir?

Reinforced - Extra Load - XL Lastik Nedir?

Aynı ebatlardaki standart lastiklerden daha fazla yük taşıyabilmeleri amacı ile güçlendirilen lastikler, Extra Load (XL) veya Reinforced (RF) olarak işaretlenmektedir. XL Lastik olarak işaretlenen ürünlerde yük endeksi yükselirken, lastik basınçları da üreticilerin önerdiği ölçülere göre yükseltilmelidir.

Extra Load (XL) – Reinforced (RF) Lastik Nedir?

Üretilen her lastik, ETRTO (Avrupa Lastik ve Jant Teknik Organizasyonu) tarafından belirlenen bir yük indeksine sahiptir. Takviyeli lastik, güçlendirilmiş lastik, reinforced lastik, rf lastik gibi ifadeler ile Extra Load’ın kısaltması olan XL lastik aynı anlamı ifade etmektedir. XL Lastikler, aynı lastik ebatlarında, daha fazla lastik basıncına veya ağırlık taşıma kapasitesine ihtiyaç duyulan durumlar için geliştirilmekte ve üretilmektedir.

XL Lastiklerin Standart Lastiklerden Farkları Nelerdir?

Bir lastik ebadı için ETRTO‘nun tanımladığı temel yük kapasitesine sahip şekilde üretilen lastikler “Standart Load” (SL) olarak kayıt edilmektedir. Bir lastiğin güçlendirilerek daha yüksek basınca dayanıklı hale getirilmesi ve yük kapasitesinin arttırılması yani XL lastik olması için kullanılan en yaygın teknik, ekstra karkas kullanılmasıdır. Bu teknikte dışarıdan ürünün görüntüsünde herhangi bir değişiklik oluşmaz.

  • XL Lastiklerde balon yapma riski, standart ürünlerden daha azdır.
  • XL lastikler kullanılan ekstra karkas katmanı nedeni ile daha sert ve dayanıklıdır.
  • XL lastiklerde yük taşıma kapasitesi daha fazladır.
  • Standart lastikler, daha yumuşak oldukları için sürücülere daha fazla konfor sunmaktadır.

RF / XL Lastikler Nasıl Etiketlenir?

Lastik etiketlemeleri yapılırken XL lastik özellikli ürünler çeşitli şekillerde gösterilebilmektedir. XL, RF, Extra Load, Reinforced, Reinf, EXL ve RFD en yaygın kısaltma kullanımlarıdır. Örneğin bazı markalar tarafından üretilen lastiklerin yanak kısmında XL ibaresi bulunmadan, yalnızca Extra Load yazılarak lastik etiketlemesi yapılmaktadır.

2 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir