Otomobil Lastik Ebatları Nasıl Okunur?

lastik ebatlari nasil okunur blog 1 Otomobil Lastik Ebatları Nasıl Okunur?

Lastik ebatları, lastiklerin “yanak” ismi verilen yan yüzeyinde yazılmaktadır. Lastik yanak bölgesinde marka, ebat, hız ve yük endeksi, üretim yılı gibi birçok önemli bilgiyi bulabilirsiniz. Lastik ebat gösteriminde sırasıyla taban genişliği, yanak / kesit oranı ve jant çapı bilgileri bulunur. Ebattan sonraki sayı ve harfler ise sırasıyla yük ve hız sınıfı değerlerini gösterir.

Aşağıdaki görselde bu değerler harfler ile belirtilmektedir:

A-Taban Genişliği

B-En / Boy Oranı

C-Jant Çapı

D-Yük Endeksi

E-Hız Sınıfı

Lastik Ebatları Ne İfade Eder?

otomobil lastik olculeri nasil okunur Otomobil Lastik Ebatları Nasıl Okunur?

A-Lastik Taban Genişliği (mm)

Lastik ebat gösteriminde ilk başta yer alan üç basamaklı sayı, tabanının bir yanaktan diğer yanağa kadar olan ölçüsünü belirtir.

Örneğin; görseldeki 205/55R16 ebadındaki lastik için bu değer 215 mm’dir.

B- Yanak / Kesit Oranı

Lastik ebadında eğik çizgiden sonraki iki basamaklı sayı, lastik yanak genişliği yüzdesini gösterir. Yanak / kesit oranı veya (en/boy oranı) olarak da bilinir.  Yani örneğimizde gördüğünüz lastiğin yanak ölçüsü 215’in %55’idir (118 mm) Bu sayı, 5’in katları şeklinde artar. En boy oranı ne kadar büyük olursa, lastik yanak genişliği de o kadar artar.

En Boy Oranı = (Yükseklik)/ (Genişlik) × 100

C-Jant Çapı

Bir sonraki sayı, lastiğin üzerine monte edilebileceği jantın inç cinsinden değeridir. Örneğin, 225/70R16 91S’ye sahip bir lastik, 16 inç çapında bir janta uyacaktır.

D-Yük Endeksi

Lastik yük endeksi, hız endeksinde belirtilen maksimum hız ile hareket eden bir aracın taşıyabileceği maksimum yük kapasitesidir.

Örneğimizdeki 205/55R16 91V lastikteki “91” ifadesi, yük endeksinin 615 kg olduğunu göstermektedir.

E-Hız Sınıfı

Lastik hız sınıfı, lastiğin doğru yük ve basınç ile kullanıldığında yol tutuşunu koruyarak 1 saat ve üzeri sürede kullanılabileceği en yüksek hızı ifade etmektedir.

Örneğimizdeki 205/55R16 91V lastikteki “V” ifadesi, hız sınıfının 240 km/s olduğunu göstermektedir.

Ticari Araç Lastiklerinde Yük Sınıfı Neden Farklı Gösterilir?

Otobüs kamyon türü ve hafif ticari araçlar için iki ayrı lastik yük endeksi değeri belirtilmektedir. Örneğin; bir hafif ticari lastik yanağında 215/65R15C 104/102T ifadesini görebilirsiniz. 

104/102 ise lastik yük sınıfı (yük endeksi) değerini belirtmektedir. İkinci sırada yer alan ve her zaman daha düşük olan sayı, tandem akslara sahip araçlar için lastik yük endeksi değerini ifade eder. Burada 104 / 102 sayıları 900/850 kg ağırlığa işaret etmektedir.

Lastiklerde ZR Ne Anlama Gelir?

Bazı oto lastik ebatı gösterimlerinde “R” yerine “ZR” ifadesi bulunur. ZR, lastiğin hız sınıfının 240 km/s ve üzerinde olduğunu gösterir. Ancak lastik üreticileri için bu ifadeyi kullanmak zorunlu değildir. Bu yüzden hız endeksi 240 km /s üzerinde olan her lastikte “ZR” ifadesi bulunmaz.

Lastik Hız Endeksi Tablosu

lastik hiz endeksi tablosu Otomobil Lastik Ebatları Nasıl Okunur?

Lastik hız endeksi tablosu, lastiklerin ne kadar hızlı gidebileceğini belirleyen bir kılavuzdur. Bu endeks, uluslararası standartlarla belirlenir ve lastiklerin performansını belirler. Lastik hız endeksi, harfler ile ifade edilir. Örneğin, bir lastiğin hız endeksi ”V” ise, bu lastiğin 240 km/saate kadar olan hızlar için uygun olduğunu gösterir. Bu tablo, lastik seçerken doğru hız endeksini bulmak için önemlidir ve güvenli bir sürüş sağlar. Lastik üreticileri tarafından sağlanır ve kolayca erişilebilir.

Lastik Yük Endeksi Tablosu

lastik yuk endeksi tablosu 1 830x1024 1 Otomobil Lastik Ebatları Nasıl Okunur?

Lastik yük endeksi tablosu, lastiklerin taşıma kapasitesini sayılarla ifade ederk belirten bir ölçüdür. Bu tablo, lastiklerin taşıma kapasitesini ağırlık cinsinden gösterir ve lastiklerin hangi araçlar için uygun olduğunu belirler. Yük endeksi, lastiğin taşıma kapasitesini belirtirken hız sembolü ise lastiğin belirli bir hızda çalışma yeteneğini ifade eder. Örneğin, 95 yük endeksine sahip bir lastik, tek başına 690 kg’a kadar ağırlığı taşıyabilir demektir. Yük endeksi tablosu, lastik seçimini doğru yapmamıza yardımcı olur ve güvenli sürüşü teşvik eder.

Bir yanıt yazın

Benzer Yazılar