Oto Lastiklerde Kılcallar Ne İşe Yarar?

Lastik sırt blokları üzerindeki kılcallar, karlı ve buzlu zeminlerde ekstra çekiş gücü, daha yüksek yol tutuşu ve daha kısa fren mesafesi sağlamaktadır. Zorlu kış koşullarında zeminle daha fazla temas sağlayan kılcallar, lastik sırt esnekliğini arttırmaktadır. Lastik sırt blokları üzerinde görebileceğiniz bu ince kesikler, lamel ismiyle de bilinmektedir. Drenaj performansına da katkı sağlayan lameller, kış lastikleri üzerinde yoğun bir şekilde bulunur.

Kış Lastiklerinde Neden Çok Sayıda Kılcal Bulunur?

Kılcallar, yollarda kar ve buzlanmanın görüldüğü koşullarda zeminle teması arttırmaktadır. Lastik sırtını daha esnek hâle getirmektedir. Karlı ve buzlu zeminlerde iyi tutunma sağlayarak çekiş gücü ve fren performansını güçlendirmektedir. Lameller, kış koşullarında manevra ve viraj alma performansının iyileşmesi üzerinde de etkilidir. Bu sayede zorlu yol ve hava koşullarında daha fazla sürüş kontrol sağlanmakta ve sürüş güvenliği artmaktadır. Bu nedenle kılcallar, kış lastiklerinin olmazsa olmaz unsurlarındandır.

3 Boyutlu Kılcal Teknolojisi Nedir?

Kış lastiklerinde sırt bloklarının gerekli durumda birbirine kenetlenmesi için 3 boyutlu kılcallar bulunmaktadır. Bunlar, farklı markaların lastiklerinde farklı tasarımlara sahip olabilmektedir. Bu tasarımların ortak amacı, kılcalların gereğinden fazla açılmasını ve lastik sırtının fazla esnemesini önlemektir. Genellikle zikzak şeklindeki görünüme sahip 3D lameller, birbirine kenetlenerek kuru ve ıslak zeminde sırt bloklarının istenmeyen düzeyde hareketli olmasının önüne geçmektedir. Böylece karlı ve buzlu zeminde güvenlikten ödün vermeden ıslak ve kuru zemin performansı optimize edilebilmektedir. Sırt üzerinde daha fazla sayıda kılcal kullanılabilmektedir. Kış lastiklerinin daha geç aşınması sağlanmakta; yol tutuşu, sürüş dengesi ve konfor artmaktadır.

yaz kis 4 mevsim lastikleri Oto Lastiklerde Kılcallar Ne İşe Yarar?
Sırasıyla; Yaz – 4 Mevsim – Kış Lastikleri

Bazı Yaz Lastiklerinde Neden Kılcallar Bulunuyor?

Kılcallar, en yoğun şekilde kış lastiklerinde bulunur; dört mevsim lastiklerinde bu yoğunluk bir miktar azalır. Bununla birlikte; kimi yaz lastiklerinin blokları üzerinde az sayıda da olsa kılcallar yer almaktadır. Bunun nedeni, kılcalların sırt esnekliğini arttırarak manevra kabiliyetine ve yol tutuşuna katkıda bulunmasıdır. Kılcallar, su tahliyesine de katkıda bulunarak suda kızaklamaya karşı direnci arttırır. Aynı zamanda arazi koşullarında kullanılan lastiklerde çekiş gücüne ek katkı sağlayabilirler. Bazı yaz lastiklerinde ise ısının dağıtılmasında etkili olması için tasarlanan kılcallar bulunur. Böylece lastiğin aşırı ısınmasının önüne geçilir. Ancak yaz lastiklerinde kılcallar ya hiç görülmez ya da çok az sayıda bulunur. Bunun nedeni sıcak yaz aylarında ve kuru zeminlerde dişler üzerinde çok sayıda kılcal bulunması durumunda lastiğin çok hızlı aşınacak ve gereğinden fazla esneyecek olmasıdır.

Bir yanıt yazın

Benzer Yazılar