Michelin UPTIS Trafiğe Açık Yollar için Onaylanan İlk Havasız Lastik Oldu

michelin uptis trafige acik onaylanan ilk havasiz lastik Michelin UPTIS Trafiğe Açık Yollar için Onaylanan İlk Havasız Lastik Oldu

Michelin UPTIS havasız lastik, La Poste (Fransız Posta Servisi) teslimat araçlarında kullanım için onaylandı. Bu anlaşma, Asya’da kurulan ortaklıkların ardından Fransa ve Avrupa için bir ilk. La Poste ile gerçekleştirilen iki yıllık ortaklık çerçevesinde Michelin delinmez lastik, ilk üç araçta 27 Haziran’dan itibaren kullanılmaya başlandı.

MICHELIN UPTIS havasız lastikler, 2024’ün sonuna kadar Hauts-de-France (Kuzey Fransa) bölgesindeki  40 La Poste van araca takılacak. Bu araçlar; Lesquin, Valenciennes ve Douai bölgelerine koli ve belge teslimi gerçekleştiriyor. MICHELIN UPTIS, şu anda doğal koşullar altında halka açık karayollarında seyahat eden tek havasız lastik.

Michelin UPTIS Havasız Lastik Nedir?

Binek ve hafif ticari araçlar için tasarlanan Michelin UPTIS, jant ve lastiği bir arada bulunduran özel bir yapıya sahip. Basınçlı hava olmadan kullanılabilen delinmez lastik, bu tasarım ile sektörde devrim niteliğinde bir etki yarattı. Bu ödüllü teknoloji ile pnömatik (hava basıncı ile çalışan) lastikler, bütün aracı taşıyıp destekleyebilen özel bir yapı ile yer değiştiriyor. Araç ağırlığını tek başına taşıyıp destekleyebilen Michelin UPTIS havasız lastikler, sağlamlık ve güvenliğin yanı sıra konforu da arttırıyor. Bu sıradışı ürün, kullanıcıların yoldaki tehlikelerden endişe duymadan gönül rahatlığıyla araç kullanmalarına olanak tanıyor.

Michelin UPTIS Delinmez Lastik Maliyetleri Nasıl Azaltıyor?

Marka, MICHELIN Uptis havasız lastik teknolojisinin özellikle son kilometre teslimatı için ideal olduğunu söylüyor. Bu teknoloji, lastik basıncı ile ilgili problemleri; delinme ve patlama riskini ortadan kaldırıyor. Michelin’in delinmez lastik teknolojisi sayesinde La Poste, filosundaki arıza sürelerini ve bakım operasyonlarını azaltabiliyor. Bu teknolojinin teslimat faaliyetlerinin ve hizmetlerinin sürekliliğini daha iyi sağlaması öngörülüyor.

Hava basıncı ile çalışan (pnömatik) lastiklerle ilgili sorunların ortadan kaldırılması, israfın da ortadan kalkmasında etkili olacak. Lastik değiştirme sayısının ve sıklığının azaltılması, maliyet açısından olduğu gibi çevresel açıdan da olumlu etki sağlıyor. Michelin UPTIS delinmez lastik prototipi için ana hedef pazarı; profesyonel kullanıma, özellikle teslimata yönelik hafif ticari filoları.

Michelin Feragatname Alsa da Havasız Lastik Kullanımı Hâla Onay Bekliyor

Delinmeye Dayanıklı Eşsiz Lastik Sistemi (Unique Puncture-proof Tire System) anlamına gelen UPTIS Michelin havasız lastik, özel jant tedarikçisi Maxion Wheels ile birlikte geliştirildi. Bununla birlikte; herhangi bir havasız lastik teknolojisinin hâla halka açık yollarda kullanılmak için onay alması gerekiyor. Michelin, bu homologasyon beklenirken CNRV’den (Centre National de Réception des Véhicules (Fransız Ulusal Araç Kabul Merkezi]) bu anlaşma için bir feragatname almayı başardığını belirtiyor.

Bir yanıt yazın

Benzer Yazılar