İstanbul’da Kış Lastiği Zorunluluğu Tarihi Erkene Çekildi!

istanbulda kis lastigi zorunlulugu tarihleri İstanbul'da Kış Lastiği Zorunluluğu Tarihi Erkene Çekildi!

Türkiye geneli kış lastiği zorunluluğu, her sene 1 Aralık – 1 Nisan tarihlerinde uygulanıyor. Zorunluluk, şehirlerarası yollarda yolcu ve yük taşıyan araçlar için geçerli. (1) İllerde kışlık lastik uygulaması ile ilgili karar alma yetkisi ise ilgili valiliklere bırakılıyor. İstanbul Valiliği, 21 Kasım 2023’de yaptığı açıklama ile bu yetkiye dayanarak uygulama tarihini erkene çektiğini açıkladı. Valilik açıklamasına göre; İstanbul’da kış lastiği zorunluluğu, 25 Kasım 2023 tarihinde başlayacak. Zorunluluk, ticari araçlar için geçerli olacak. (2)

İstanbul’da Kış Lastiği Zorunluluğu Ne Zaman Bitecek?

İstanbul’da kış lastiği zorunluluğu, valiliğin ek bir duyuru yapmadığı durumda 1 Nisan 2024 tarihinde sona erecek. Ancak kışlık lastik yönetmeliği kapsamında valiliklerin uygulamayı bir aya kadar uzatma yetkisi de bulunuyor. Hava koşullarına bağlı olarak İstanbul’da kış lastiği uygulaması, 1 Mayıs 2024’e dek uzatılabilir.

İstanbul’da Kar Yağışı Ne Zaman Başlayacak?

İstanbul’da kış lastiği zorunluluğu hakkında valilik açıklaması, meteorolojik veriler çerçevesinde yapıldı. Meteoroloji 1.Bölge Müdürlüğü açıklamasına göre; 26 Kasım Pazar günü İstanbul’da kar yağışı gözleniyor. Aynı zamanda; hava sıcaklığının da 7 derece altında seyrettiği görülüyor. Bununla birlikte AFAD, İstanbul’da ve bunun yanı sıra; birçok ilde aşırı yağışlar ile ilgili uyarılarda bulunmaya devam ediyor.

Kışlık Lastik Takmama Cezası Nedir?

2023 kış lastiği takmama cezası, 2.568 TL olarak belirlenmiş durumda. Ancak 1 Ocak 2024’te bu tutar, güncellenecek. 2024 kış lastiği cezası ile ilgili henüz net bir açıklama bulunmuyor. İdari para cezasına çarptırılmamak için uygulama süresinde kullanılacak lastiklerin yönetmelikte belirtilen kurallara uygun olması gerekiyor. Kış lastiği zorunluluğu kapsamında; kışlık lastik işaretlemeleri, sırt desenleri, diş derinliği denetimleri gibi birçok kontrol yapılıyor. Kışlık lastik uygulaması ile trafikte güvenlik sağlamak hedefleniyor.

Kışlık Lastik Denetimlerinde Hangi Kontroller Yapılıyor?

Kış lastiği uygulaması yönetmeliğine göre; farklı araç tipleri için farklı kurallar uygulanıyor. Lastik diş derinliği, araçta kaç adet kışlık lastik kullanılması gerektiği gibi birçok kontrol için farklı kurallar bulunuyor. Bu kurallar hakkında daha fazla bilgi edinmek, “İki kış lastiği yeter mi?”, “Kar Zinciri Kışlık lastik yerine geçer mi?” gibi tüm sorularınıza cevap almak için tıklayabilirsiniz:

Hususi Araçlar için Kış Lastiği Zorunluluğu Var mı?

Güncel valilik açıklamasına göre; İstanbul’da kış lastiği zorunluluğu, 25 Kasım 2023’te başlayacak ve ticari araçlar için geçerli olacak. Yönetmeliğe göre; valiliklerin hava koşullarını değerlendirerek kışlık lastik uygulaması hakkında inisiyatif alma hakkı bulunuyor. Kış lastiği yönetmeliği kapsamında; ülke genelinde şehirler arası yük ve yolcu taşıyan tüm araçlar için zorunluluk geçerli. Ancak; uygulamadan; lastik tekerlekli traktörler, iki ve üç tekerlekli taşıtlar, römork ve yarı römorklar ile TSK’ya ait taşıtlar ve bunların römorkları muaf tutuluyor.

Güvenliğiniz için zorunluluk olmasa dahi gerekli koşullarda kışlık lastik kullanılması önem taşıyor.

Kış Lastiği Ne Zaman Takılmalı?

Kış lastikleri, 7 dereceden soğuk hava koşullarında güvenli sürüş sağlamak için geliştirilmektedir. Kış lastiği hamurunda kullanılan kauçuk bileşiği, bu ürünlerin yedi dereceden düşük sıcaklıklarda esnekliğini korumasını sağlamaktadır. Böylece soğuk kış koşullarında güvenlik yol tutuşu sağlanabilmektedir. Bundan dolayı kar veya yağmur yağışı olmasa da 7 derece altı sıcaklıklarda kışlık lastik kullanılmalıdır.

Kışın Yaz Lastiği Kullanılır mı?

Kış lastikleri aksine yazlık lastikler, 7 derece üzerindeki sıcaklıklar için geliştirilir. Lastik hamuru ve sırt desen özellikleri, tamamen 7 dereceden sıcak havalar için geliştirilir. Yaz lastikleri, yedi derece altında güvenli yol tutuşu sağlayamaz. Aynı zamanda desen tasarımları da karlı ve buzlu zeminlerde ilerlemeye uygun değildir.

(1) https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/04/20170401-14.htm

(2) http://www.istanbul.gov.tr/basin-aciklamasi-2023-102

Bir yanıt yazın

Benzer Yazılar