Goodyear’dan Kış Aylarında Güvenli Sürüş Tavsiyeleri

Goodyear’dan Kış Aylarında Güvenli Sürüş Tavsiyeleri

Kış ayları, sağanak yağışlardan buzlanmış zeminlere birçok farklı sürüş koşulunu bir araya getiriyor. Premium lastik üreticisi Goodyear’a göre aracı kışa hazırlamak için kar yağışı beklenmemeli! Kısa yolculuklar dahi özellikle görüş az ve yollar kaygan olduğunda uzun mesafe yolculukları kadar zorlu olabiliyor. Goodyear, zorlu kış mevsiminde sürücü, yolcu ve araç güvenliği için önemli ipuçları sunuyor.

Kış Lastikleri Ne Zaman Takılmalı?

Goodyear EMEA Tüketici Lastikleri Bölgesel Teknoloji Direktörü Laurent Colantonio: “Birçok ülkede kış lastikleri zorunlu fakat biz bu lastikleri sıcaklığın 7 derecenin altına düştüğü tüm ülkeler için öneriyoruz. Kış lastikleri, sadece kar lastiği değildir; aynı zamanda kuru ve soğuk koşullarında da güvenliği arttırır. Kış lastikleri, performansı arttırmanın yanı sıra; fren mesafelerini de kısaltmakta ve kış aylarında yaz lastiklerinden daha iyi kilometre performansı sağlamaktadır.”

Kış Aylarında Araç Kontrolleri Nasıl Yapılmalı?

Soğuk hava koşullarında özellikle uzun yolculuklara çıkmadan önce araç kontrolü büyük öneme sahip. Goodyear, kış aylarında rüzgarla oluşan kar yığının altında kalma veya araç arızası durumunda kurtarılmayı bekleme ihtimalini hatırlatıyor. Bu gibi ihtimallere karşı ekstra temel eşyaları yanınıza almanızı tavsiye ediyor.

Bununla birlikte; araçlarda ön camda ve diğer camlarda buğulanma olmaması, buğulanmaların yola çıkmadan önce giderilmesi önemli. Çünkü zayıf görüş, kaza riskini arttırıyor. Ayrıca yetersiz aydınlatma da diğer yol kullanıcılarının aracınızı kolayca görememesine ve kaza olasılığının artmasına neden oluyor. Goodyear, bu nedenle yola çıkmadan önce tüm farların düzgün çalıştığından emin olunması gerektiğini belirtiyor.

Premium lastik üreticisi, hasar görmediklerinden emin olmak için araç sileceklerinin de kontrol edilmesi gerektiğini hatırlatıyor. Bununla birlikte; ön cam suyu seviyelerini kontrol etmek, güvenlik için bir diğer önemli faktör. Goodyear, kış koşulları için özel olarak formüle edilmiş doğru cam suyu karışımlarının eklenmesi gerektiğini söylüyor.

Kış Aylarında Lastik Kontrolleri Nasıl Yapılmalı?

Lastikler, kış aylarında güvenli sürüş için hayati öneme sahiptir. Bundan dolayı; yola çıkmadan önce mutlaka lastik diş derinliği kontrol edilmeli, yasal sınırlar içerisinde olduğundan emin olunmalı. Bununla birlikte; lastik hava basıncı da otomobil üreticisinin tavsiye ettiği değerde olmalı. Yüksek veya daha düşük hava basıncı, sürüş güvenliğini olumsuz etkiliyor. Soğuk havalarda lastik basıncı, daha hızlı bir şekilde düşebiliyor. Bu nedenle kış aylarında lastik hava basıncı kontrolü daha fazla önem taşıyor. Goodyear, soğuk havalar; ıslak, karlı zeminler gibi zorlu koşullarda zeminle optimum teması korumak için doğru lastik hava basıncının önemini hatırlatıyor.

Kış Lastikleri Neden Önemli?

Goodyear, yasal zorunluluk olmasa dahi sıcaklık düşmeye başladığında, hava koşulları kötüleştiğinde kış lastiklerine geçiş yapılmasını öneriyor. Kışlık lastikler, 7 derece ve daha soğuk hava koşullarında kullanım için özel olarak geliştiriliyor. Yaz lastiklerinin aksine düşük sıcaklıklarda esnekliklerini koruyarak zemine iyi bir şekilde tutunabiliyor. Bundan dolayı herhangi bir yağış görülmese de 7 dereceden düşük sıcaklıklarda kış lastiği kullanılması önem taşıyor.

Karla Kaplı Yolda Fren Mesafesi

Ödüllü Goodyear UltraGrip lastik serisi, tüm kış sürüş koşullarında her tür araç için son derece gelişmiş manevra kabiliyeti ve güçlü yol tutuşu sağlıyor. Bazı Goodyear kış lastikleri, en iyi performans seviyelerini korumak için lastik değiştirmek için en iyi zamanı gösteren bir TOP (Diş Optimal Performans) Göstergesi ile donatılıyor.

Kış Aylarında Araç Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Goodyear kış lastiği kullanmanın yanı sıra kış aylarında sürüşü daha güvenli ve daha az stresli hâle getirecek ipuçları sunuyor. Kış aylarında sürüşü ayarlamak, yavaşlamak ve durmak için yeterli takip mesafesi bırakmak, kazaları önlemeye yardımcı olmak için oldukça önemli. Goodyear, buzlu zeminlerde fren mesafelerinin on kata kadar uzayabileceğini hatırlatıyor!

Güvenli Takip Mesafesi

Sadece karlı ve buzlu koşullarda değil; nemli ve ıslak zeminlerde dahi çekiş gücü azalıyor ve fren mesafeleri uzuyor. Bu nedenle öndeki araçla daha fazla mesafe bırakmak önemli. Kışlık lastikler, uzayan fren mesafelerini mümkün olduğunca kısaltmak ve zorlu koşullarda çekiş gücünü yükseltmek için geliştiriliyor. Ancak güvenlik sağlanabilmesi için sürücü faktörü de bir o kadar önemli. Sürücülerin kış aylarında sürüş kurallarına uygun hareket etmesi de gerekiyor.

Kış aylarında ani manevralardan, ani hızlanma ve frenlemeden kaçınmak, kontrollü hareketlerde bulunmak, temel kuraldır. Goodyear, frenlemenin kontrollü yapılmasının aracın kaymasının önüne geçeceğini belirtiyor. Aynı zamanda değişken yol koşullarına karşı dikkatli olunması gerektiğini de hatırlatıyor.

Goodyear: “Yavaşlamaya yardımcı olması için vitesleri kullanın çünkü bu şekilde tekerleklerinizin kilitlenmesi ve arabanın kaymasına neden olma olasılığı daha düşüktür. Kara battığınızda gaza daha fazla basmak, tekerlekleri döndürerek arabanın daha derine batmasını sağlayacağından yavaşça kalkış yapmak için daha yüksek bir vites kullanın.”

Bir yanıt yazın

Benzer Yazılar