Dünyanın En Özel Rallisinde Çok Özel Bir Pilot: Lucas Barron Kimdir?

Dünyanın En Özel Rallisinde Çok Özel Bir Pilot: Lucas Barron Kimdir?

Lucas Barron Kimdir?

Lucas Barron, 6 Ocak 2019’da dünyanın en zorlu motor sporları etkinliklerinden biri olarak kabul gören Dakar Rallisi’nde yarışan ilk down sendromlu pilot oldu. Barron, ralliye 2017 yılında eklenen UTV kategorisinde yardımcı pilot olarak yarıştı. Peru’da gerçekleşen 2019 Dakar Rallisi’nde 10 gün boyunca mücadele verilen 5 bin km uzunluğundaki rotanın %70’i kumla kaplıydı. Barron, kum tepeleriyle kaplı rallide ana pilot olan babası Jacques Barron ile birlikte bu yarışa katılabilmek için yaklaşık 1.5 sene çalıştı.

Dakar Rallisi’nin ekstrem koşulları; pilotlar, araçlar ve lastikler için zorlu bir mücadele anlamına geliyor. Lucas Barron, motor bakımı ve lastik basıncı gibi konularda teknik bilgisinin yanı sıra; ilgili olduğu Dakar Rallisi’nin rotasına da hâkim. Jacques Barron, bu sayede; oğlunun bu zorlu yarışa katılım için engeli olmadığı konusunda organizatörleri ikna etmeyi başardı.

Lucas Barron Kamyon Kategorisinde Yarışmayı Hedefliyor

Lucas Barron, UTV kategorisinde katılım sağladığı 2019 Dakar Rallisi sonrasında kamyonlarla çalışmaya başladığını açıkladı. Barron, kendisiyle gerçekleştirilen ropörtajda ilk kez kamyon kullanmaya başladığını ve yeni meydan okumasının bu olduğunu söylüyor.

Lucas Barron: “Bu bir meydan okuma; bitirmek, kazanmak ve bir rekor kırmak istiyorum. Hazırlık çok zor olacak ama ben yapmak istiyorum.”

Lucas Barron Hedefleri için Çalışmaya Devam Ediyor

1994 doğumlu Lucas Barron’un spora olan ilgisi yalnızca motorsporları ile sınırlı kalmıyor. Özellikle futbol ve yüzmeyi seven Barron, aynı zamanda sörfe de ilgi duyuyor. Barron, spora düzenli vakit ayırırırken; aynı zamanda bir pastanede çalışıyor ve yaptığı pastaları Peru’nun başkenti Lima’daki ofislere satıyor. Boş vakitlerinde ailesi, arkadaşları ve kız arkadaşı ile vakit geçirmekten hoşlandığını söyleyen Barron’u en çok heyecanlandıran ise babası ile birlikte yarışlara katılmak.

Lucas: “Müziği ve dansı gerçekten seviyorum. Kız kardeşlerimle ve sevdiğim herkesle vakit geçirmeyi seviyorum. Ama şimdi en sevdiğim şey bir sonraki Dakar’ı kazanmayı hayal etmek.”

Dakar Rallisi Nedir?

Dakar Rallisi, 1978’den bu yana yıllık olarak düzenlenen bir offroad motorspoları etkinliğidir. Dakar Rallisi, ekstrem yarış koşulları nedeniyle bir ralliden çok dayanıklılık yarışı olarak kabul edilmektedir. Dakar’da yollarda kullanım için geliştirilip modifiye edilmiş araçlar değil gerçek off-road araçları ve motosikletler kullanılmaktadır. Prestijli yarışta katılımcıların %80’ini amatör yarışçılar oluşturmaktadır. Yarışlar; kum tepeleri, deve otu, çamur, kayalıklarla kaplı zorlu arazilerde gerçekleşmektedir.

Dakar Rallisi, 1978’ten bu yana Paris’ten Dakar’a birçok bölgede düzenlenmiştir. 2008’te Moritanya’da güvenlik nedeniyle yarışların iptal edilmesi ile birlikte 2009’dan 2019’a 10 yıl boyunca Güney Amerika’da gerçekleştirilmiştir. Yarış etaplarının 800 km’nin üzerine çıktığı Dakar Rallisi’ne 2020’den bu yana Suudi Arabistan ev sahipliği yapmaktadır. Dakar Rallisi katılımcıları; maceranın yanında çok sayıda tehlike ve kaza riskini göze almaktadır. 1979’dan bu yana rallide 76 kişi hayatını kaybetmiş; çok sayıda katılımcı sakatlanmıştır.

Bir yanıt yazın

Benzer Yazılar