CES 2022 Teknoloji Fuarı Başladı

CES 2022 Teknoloji Fuarı Başladı

Her yıl Ocak ayında Las Vegas’ta gerçekleştirilen tüketici elektroniği fuarı CES, 5 Ocak’ta ziyarete açıldı. Etkinlik, koronavirüs vakaları nedeniyle planlanandan bir gün önce, 7 Ocak’ta sona erecek. CES 2022 Fuarı’nda birçok farklı alanda yenilikçi teknoloji ve çözümler sergileniyor. Otomotiv alanındaki yenilikler, her zaman olduğu gibi en çok ilgi çekenler arasında.

Yerli Otomobil TOGG Sedan CES 2022’de

Yerli otomobil markası TOGG’un sedan modeli, CES 2022 Fuarı’nda sergilenecek. Fuar öncesi TOGG, Twitter hesabı üzerinden kısa bir video paylaşarak yeni tasarım ile ilgili ipuçları verdi. Etkinlikte şu ana kadar aracın örtülü fotoğrafı görüntülendi.

BMW Renk Değiştiren Otomobil Teknolojisini Tanıtıyor

BMW iX

BMW, daha önce CES 2022 Fuarı’nda tek tuşla renk değiştiren otomobil teknolojisini tanıtacağını açıklamıştı. Fuarın başlamasıyla sosyal medya üzerinden renk değiştiren BMW iX videoları paylaşılmaya başlandı. BMW’nin müşterilerine bu şekilde renk değiştiren bir boya seçeneği sunup sunmayacağı ise henüz belli değil. Aynı zamanda; fuarda elektrikli BMW crossover modelinin daha güçlü bir versiyonu tanıtılıyor.

Sony Elektrikli SUV Modeli ile Ziyaretçileri Şaşırtıyor

Sony Vision-S

Sony’nin 7 koltuklu elektrikli SUV konsepti, CES 2022 Fuarı’nın sürprizleri arasında yer aldı. Firma, Sony Vision-S isimli ilk elektrikli araç prototipini CES 2020’de tanıtmıştı. Markanın bu alandaki ciddiyetini gösteren ikinci araç da Vision-S SUV ismi ile sunuluyor. Üretici, bu baharda Sony Mobility aracılığıyla elektrikli araç pazarına girip giremeyeceğini araştıracak. Yüksek kaliteli TV, hoparlör ve kameraları ile tanınan Sony’nin geliştirdiği yeni otomobil; ses, oyun yetenekleri, panoramik ön ekranı ve arka koltuk ekranları ile dikkat çekiyor.

Sürücüsüz Formula Araçları Sergileniyor

Indy Autonomous Challenge tarafından geliştirilen sürücüsüz Formula yarış araçları da CES 2022 Fuarı’nda yerini aldı. Bridgestone lastikler ile donatılan bu araç, geleceğin motor sporları etkinliklerine bir bakış sağlıyor.

Continental CES 2022’de: “Otomobiller Tekerlekli Bilgisayarlara Dönüşüyor”

Premium lastik üreticisi ve aynı zamanda bir teknoloji şirketi olan Continental, CES 2022 Fuarı’nda yerini alıyor. Firma, “daha güvenli, bağlantılı ve kullanışlı” olacak geleceğin mobilitesi için yenilikçi teknolojiler geliştiriyor. 150 yılı aşkın süredir hareket etme şeklimizde devrim yaratmış olan Continental, CES 2022’de günümüzün sürüş problemlerinden bazıları için çözümler sunuyor.

Continental Sürücü Dikkatini Nasıl Arttırıyor?

Continental, kesintisiz ve yenilikçi bir mobilite deneyimi sağlamak için çalışıyor. Bu deneyimin bir parçası olarak CES 2022 Fuarı’nda tasarım, yenilik ve işlevsellik açısından en son çözümler sergilenecek. Gelişmiş işlevlerden ödün vermeden sadeliği geri getiren ve güvenliği artıran ödüllü ShyTech Ekran Teknolojisi de bunlar arasında yer alıyor.

ShyTech Ekran Teknolojisi Nedir?

Continental ShyTech Ekranları

ShyTech Teknolojisi ile düğmeler, ışıklar ve anahtarlardan oluşan kontrol yüzeyleri gizlenerek ekrana yepyeni bir şekilde entegre ediliyor. Tüm kontrol seçenekleri her zaman orada olsa da yalnızca ilgili içerik görünüyor. Continental ShyTech, boş siyah bir ekran veya çok sayıda fiziksel düğme sunmak yerine zarif bir yüzey sunan daha çekici bir kokpit tasarımı oluşturuyor.

Değiştirilebilir Gizlilik Ekranı Nedir?

Ekran alanlarının büyümesi, araç iç mekan tasarımı için en önemli trendlerden biridir. Ancak Continental’e göre bu, sürücüler için yıkıcı deneyimlere de yol açabilir. Continental, CES 2022 kapsamında ödüllü “Değiştirilebilir Gizlilik Ekranı” (Switchable Privacy Display) teknolojisini sunacak. Bu ödüllü teknoloji ile ön yolcu için hâla eğlence sağlanırken sürücünün dikkat dağınıklığının azaltılması amaçlanıyor.

Yolcular, sürücünün görüşü dışında videolar veya bilgi-eğlence sistemi gibi multimedya içerikleriyle etkileşime geçebiliyor. Peki, “Değiştirilebilir Gizlilik Ekranı” nasıl çalışıyor? Özel modda, güçlü bir şekilde yönlendirilen arka ışık, içeriğin yalnızca yolcunun görüş açısından tamamen görünmesini sağlıyor.

Continental Değiştirilebilir Gizlilik Ekranı

Gerekirse ve trafik durumu izin verirse, ekran genel moda geçirilerek sürücü ve yolcunun seçilen içeriği deneyimlemesi sağlanabiliyor. Araçlarda eğlence seçenekleri daha yaygın hale geldikçe, sürücünün dikkat dağınıklığını azaltmak için Değiştirilebilir Gizlilik Ekranı gibi teknolojilerin önemi artıyor.

Continental Kaza Önleyici Teknolojilere Odaklanıyor

Yanlış yoldan giden sürücülerin karıştığı kazalar, Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl yaklaşık 400 kişinin ölümüne sebep oluyor. Continental, bu nedenle risk altındaki sürücüleri yanlış yöne giden araçlar konusunda uyararak güvenliği artıran Wrong Way Driver sisteminin bir demosunu sunuyor. Yanlış yönde giden bir sürücünün konumu, hızı ve seyahat yönü ile ilgili erken uyarılar, diğer sürücülerin riski görerek güvenlik önlemleri almasına olanak tanıyor.

Peki, Continental’in Wrong Way Driver teknolojisi nasıl çalışıyor? Teknoloji; Continental sensörleri, bağlı araç sistemleri ve bir ısı haritalama algoritması ile çalışıyor. Kendi kendine öğrenen sistem, şerit ve seyahat yönünü belirlemek için yol kenarındaki ekipmanlarından yararlanıyor. CES 2022 Fuarı katılımcıları, bir sürüş simülasyonunda aynı senaryoyu Continental teknolojisi ve bu teknoloji olmadan deneyimleyecek.

Continental’in Sıfır Kaza Yaklaşımı: Hedef Sıfır

Continental, fuarda tanıtacağı WWD ve LiDAR teknolojileri ile “Sıfır kaza, sıfır ölüm ve sıfır yaralanmalı bir gelecek hedefini temsil eden “Hedef Sıfır” anlayışını takip ediyor.

Uzun menzilli LiDAR Teknolojisi

Continental Automotive’de Teknolojiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Gilles Mabire: “Mobilitenin geleceği, daha güvenli, bağlantılı ve daha kapsayıcı ulaşım sistemleri anlamına geliyor. CES’te, ‘Hedef Sıfır’ hedefimize ulaşma ve herkesin mobiliteye kolay erişmesi için fayda ve kullanışlılığı optimize etme olanaklarını gösteriyoruz. Continental’in sergilenen yenilikçi çözümleri yalnızca sürüş deneyimini dönüştürmekle kalmıyor, aynı zamanda mobilitenin tanımını da yeniden keşfediyor.”

Bir yanıt yazın

Benzer Yazılar