Bertha Benz Kimdir?

Bertha Benz Kimdir?

Bertha Benz, otomobil sektörü tarihinde en önemli isimler arasında yer almaktadır. “Dünyanın ilk uzun mesafe şoförü” unvanının sahibi olan Bertha Benz, aynı zamanda benzinle çalışan ilk otomobilin mucidi olan Carl Benz’in eşi ve çalışmalarına her zaman destek veren iş ortağıdır. Bertha Benz’in bu güçlü desteğinin altında motorlu taşıtlara içten içe duyduğu ilgi ve inanç yatıyordu. Benz, fren balatası gibi birçok önemli icada imza atmasına rağmen dönemin yasaları nedeniyle evli bir kadın olarak patent haklarına sahip olamadı.

İlk otomobilin başarısının anahtarı olan Bertha Benz, çevresi tarafından zeki, cesur ve biraz da inatçı bir kadın olarak biliniyordu. Benz, motorlu araçların at arabaları yerine kullanılabileceğini kanıtlamak istemiş; 13 ve 15 yaşında iki oğlu ile ilk birlikte dünyanın ilk uzun mesafeli otomobil yolculuğuna çıkmıştır. Benz’den önce yalnızca kısa mesafeli test sürüşlerinde makinistlerle birlikte kullanılan başladığı yere geri dönen motorlu araçlar kullanılmıştı.

İlk Otomobil Yolculuğu Nasıl Gerçekleşti?

Bertha Benz, 5 Ağustos 1888’de Mannheim’daki evinden yola çıkarak doğduğu evin bulunduğu Pforzheim’a dek 106 kilometrelik bir yolculuk gerçekleştirmiştir. İlk defa atlar olmadan ilerleyen bir araç gören halk arasında bu yolculuk, olumlu tepki ile karşılanmamıştır. Öyle ki Bertha Benz’in cadı ilan edilmesi ile birlikte birçok insan ondan korkarak kaçmıştır. Bu tepkileri göze alarak yola çıkmış olan Bertha Benz, yolculuğu sırasında birçok teknik problemle de karşılaşmıştır. Ancak teknik bilgisi sayesinde bu sorunlara pratik çözümler bularak ilk uzun mesafeli otomobil yolculuğunu tamamlamayı başarmıştır.

Bir Eczane Dünyanın İlk Benzin İstasyonu Oldu

Bertha Benz’in yolculuğu sırasında karşılaştığı en büyük problemlerden biri, Wiesloch Köyü’ne gelindiğinde aracın benzininin bitmiş olmasıydı. Bertha Benz, yakıt olarak kullanılabilecek malzemeler bulmak için eczaneye gitmeye karar verdi. Ancak bu yolculuğa sıcak bakmayan halk, ona yardımcı olmak istememişti. Bertha Benz, daha sonra; ona eczaneyi küçük bir kız çocuğunun işaret ederek gösterdiğini anlatmıştır. Benz, benzin yerine kullanabilmek için eczaneden ligroin satın almış ve bu fikir aracın yola devam edebilmesi için etkili olmuştur.

Bertha Benz Hangi İcatları Gerçekleştirdi?

Bertha Benz, yolculuğu sırasında karşılaştığı sorunlarla ilgili birçok pratik çözüm gerçekleştirdi. Bu çözümler, birçok yeni icadın ortaya çıkmasını da sağladı. Örneğin; Benz, tıkanan yakıt borusunu temizlemek için uzun şapka iğnesini kullandı; aracın kablolarını çorapları ile korudu. Tahta frenler bozulmaya başladığında Benz deri döşetmek için bir ayakkabıcıyı ziyaret etti ve böylece dünyanın ilk fren balatası ortaya çıktı. Bertha Benz, motoru soğutabilmek için buharlaşmalı soğutma sistemi kullandı ve her durduklarında kaynağa su ekledi.

Bertha Benz, eşi Karl Benz’e yolculuk haberini akşam Pforzheim’a ulaştığında telgrafla duyurdu. Bertha Benz’in karşılaştığı sorunlara ilgili Karl Benz’e sunduğu bilgiler, ilk otomobilde birçok yeniliğin gerçekleştirilmesini sağladı. Bunlar arasında tepeleri tırmanabimeyi sağlamak için vites takma tavsiyesi de bulunuyordu. Arabanın iki vitesi yokuş yukarı tırmanmak için yeterli değildi; Berha Benz ve iki oğlu, yolculuk sırasında sık sık aracı itmek zorunda kalmıştı.

Bertha Benz İlk Otomobili Dünyaya Tanıttı

Bertha Benz’in cesareti, yolculuk kavramını kökünden değiştirdi. Benz, bu yolculuğa çıkarken fikirlerini pazarlama konusunda cesaretsiz olan eşine destek olmayı ve fikrin finansal başarı sağlayabileceğini göstermeyi de amaçlamıştı. Bu seyahat sonunda Bertha Benz’in kullandığı araç, “Benz Patent-Motorwagen” dünya çapında dikkat çekmeyi başardı ve ilk otomobil satışı da böylece gerçekleşti. Ardından; on yıl içinde 25 araç üretildi. Eşinin kendisinden daha cesur olduğunu söyleyen Karl Benz, hatıralarında “Evliliğimle birlikte küçük veya büyük her konuda ne istediğini bilen bir idealist bana katıldı.” diye yazmıştır.

Bir yanıt yazın

Benzer Yazılar