Michelin Online Satıcı

Araç Muayene Ücretleri için TÜVTÜRK Tarafından Açıklama Yapıldı

arac muayene ucretleri 2023 Araç Muayene Ücretleri için TÜVTÜRK Tarafından Açıklama Yapıldı

Bir süre önce araç muayene ücretlerinin 2023 yılında zamlanacağına yönelik iddialar sosyal medyada gündem olmuştu. Bazı paylaşımlarda, TÜVTÜRK’ün araç muayene ücretlerine yüzde 120 oranında yüklü bir zam yapacağı dahi öne sürülmüştü. Lastikcim.com olarak tüm kullanıcılarımızı bilgilendirme adına konunun iç yüzünü araştırdığımızda, bu iddiaların gerçeği yansıtmadığı bilgisine ulaştık. TÜVTÜRK tarafından araç muayene ücretleri hakkında yapılan resmi açıklamada; araç muayene ücretlerinin her yıl Ekim ayında Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan yeniden değerleme oranlarına göre belirlendiği aktarıldı. Buna göre, 2023 yılında geçerli olan araç muayene ücretlerinin 2024 yılına kadar değişmeyeceği ifade edildi. Blog yazımızın devamında yıl sonuna kadar geçerli olan fiyatlardan ve araç muayene randevusu almak isteyen kullanıcılarımızın neler yapması gerektiğinden de bahsedeceğiz.

Araç Muayene Ücretleri Yıl Sonuna Kadar Ne Kadar Olacak?

Öncelikle belirtmemiz gerekir ki TÜVTÜRK yaptığı tüm açıklamalarda, araç muayene ücretlerinin belirlenmesinde kendisinin herhangi bir yetkisinin olmadığını özellikle vurguluyor. Ayrıca; araç muayene ücretlerinin Karayolları Trafik Kanunu uyarınca tespit edildiğini ve KDV dahil olduğunu değerli kullanıcılarımıza hatırlatmak isteriz. Bu doğrultuda ulaştığımız 2023 yılında geçerli araç muayene ücretleri şu şekildedir:

  • Traktör, motosiklet ve motorlu bisikletler için: 585,60 TL (KDV Dahil)
  • Otomobil, minibüs ve kamyonetler için: 1.149,60 TL (KDV Dahil)
  • Otobüs, kamyon, çekici ve tankerler için: 1.554,00 TL (KDV Dahil)

Bu ücretlerin 2024 yılında yeniden değerleme oranına göre güncelleneceği ve 2024 yılı ocak ayında duyurulacağı ise ek olarak aktarılıyor.

Zorunlu Kış Lastiği Uygulaması Öncesi Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır?

Her yıl 1 Aralık ve 1 Nisan arasını kapsayan zorunlu kış lastiği denetimi öncesinde, araç muayene randevusu almak isteyen vatandaşlar, e-Devlet Kapısı üzerinden TÜVTÜRK Muayene Randevu Kayıt hizmetini kullanabilirler. Bu hizmet sayesinde, araç muayenesi için istenen tarih ve saatte randevu alabilir, alınmış randevuları görüntüleyebilir veya iptal edebilirler. Araç muayenesinin önemine de dikkat çeken TÜVTÜRK, araç sahiplerinin trafik güvenliği ve çevre koruması için araçlarını düzenli olarak muayene ettirmeleri gerektiğini tüm sürücülere hatırlatıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir