“2023 ADAC 50 Yıl 50 Lastik Testi” Şampiyonu: Goodyear EfficientGrip Performance 2

“2023 ADAC 50 Yıl 50 Lastik Testi” Şampiyonu: Goodyear EfficientGrip Performance 2

Goodyear EfficientGrip Performance 2 yaz lastiği, test başarılarını 2023’te de sürdürüyor. Yüksek performansı ile birçok kez uzmanlardan onay alan lastik, son olarak Avrupa’nın en köklü otomobil kulüplerinden biri olan ADAC’ın 2023 Yaz Lastiği Testi Şampiyonu oldu. Ünlü otomobil kulübü, lastik testlerine başlamasının 50. yılı dolayısıyla 50 lastik ile test gerçekleştirildi. VW Golf 8 test aracı ile farklı markalara ait 205/55R16 yazlık lastik değerlendirildi.

Goodyear EfficientGrip Performance 2, ADAC 2023 Yaz Lastiği Testi kapsamında tüm koşullarda üstün performans sundu. Lastik test uzmanları, 205/55R16 Goodyear yaz lastiği performansını her sürüş koşulu için “son derece iyi dengelenmiş” olarak değerlendirdi. Goodyear yaz lastiği, tüm zorlu koşullarda kullanıcısına tutarlılık ve güven sağladığını bir kez daha kanıtladı. Goodyear yazlık lastik, ayrıca geçtiğimiz yıl olduğu gibi kilometre performansı ile de öne çıktı. Aşınmaya gösterdiği dirençle en yüksek puanı aldı ve verimlilikte maksimum performans gösteren lastik seçildi.

Premium Goodyear yaz lastiği, geçtiğimiz sene TÜV lastik testlerinde en uzun kilometre performansı birinciliği elde etmişti. Aynı zamanda; rakipleri ile karşılaştırıldığında kuru ve ıslak zeminde en kısa fren mesafesine sahip olmuştu. Goodyear EfficientGrip Performance 2, 2023 lastik test sonuçları da yine göz doldurdu.

2023 ADAC Goodyear EfficientGrip Performance 2 Lastik Testi

2023 lastik testi sonuçları, ADAC’ın web sitesinde yayınlandı. Aynı zamanda; ADAC’ın uzmanları, Goodyear EfficientGrip Performance 2 yorum ve değerlendirmelerini de paylaştı.

Güçlü Yönler

  • Çok iyi kilometre performansı (Test birincisi)
  • Yüksek dengeli performans
  • Kuru ve ıslak zeminde iyi performans
  • “Çevresel” kategoride iyi puanlama
  • Verimlilik

Zayıf Yönler

  • ADAC, Goodyear EfficientGrip Performance 2 lastiklerin öne çıkan bir zayıf yönü olmadığını belirtmiştir.

ADAC’ın Goodyear EfficientGrip Performance 2 Yorumları

ADAC: “Goodyear Efficient Grip Performance 2, sürüş güvenliği için iyi bir genel derecelendirmeye sahip. Sürücülere kuru zeminde direksiyonda yeterli geri bildirimi sunuyor. Sınırları zorlandığında da güvenli olduğunu gösteriyor ve kuru zeminde ortalamanın üzerinde fren performansı sergiliyor.”

ADAC:Goodyear EfficientGrip Performance 2 Islak Zemin Performansı ile Parlıyor”

Goodyear Efficientgrip Performance 2, ıslak zeminde fren mesafesi ve manevra kabiliyeti söz konusu olduğunda parlıyor. Yüksek yol tutuşu ve sürüş güvenliği sunuyor. Sadece suda kızaklama davranışı söz konusu olduğunda, ‘tatmin edici performans’ değerlendirmesi ile yetindi.”

En İyi Kilometre Performansı: Goodyear Efficientgrip Performance 2

205/55R16 Goodyear Efficientgrip Performance 2, çevresel denge alanında da iyi performans sundu. Goodyear yaz lastiği, aşınma testinde ortalamanın üzerinde kilometre performansı ve düşük aşınma oranı ile yüksek puan aldı.

Goodyear Efficientgrip Performance 2 Gürültü & Verimlilik

Goodyear EfficientGrip Performance 2, düşük lastik ağırlığı ve düşük yakıt tüketimi sayesinde verimlilik performansı ile de etkileyici idi. Düşük gürültü söz konusu olduğunda, Goodyear yaz lastiği, tatmin edici bir performans sergiledi.

ADAC Lastik Testi’nde Neleri Değerlendiriyor?

ADAC 50 Yıl 50 Lastik Testi kapsamında puanların %70’i kuru ve ıslak zeminde sürüş güvenliği testleri sonucunda verildi. Sonuçların %30’unu belirleyen “Çevresel Denge” kategorisinde “Kilometre Ömrü, Lastik Aşınması, Verimlilik, Gürültü & Sürdürülebilirlik” kriterleri yer alıyor.

ADAC Lastik Testi, son 50 yılda ürün kalitesindeki gelişmelere katkıda bulundu. Tüketicilerin bilinçli seçim yapması için itici bir güç oldu. Bununla birlikte ADAC, yarım yüzyıl sonra “gereksinimlerin çok değiştiğini” de söylüyor. Bu nedenle, her bir ADAC lastik testindeki toplam puanın %30’u artık “lastik aşınması, ağırlık ve sürdürülebilir üretim” gibi faktörlere ayrılıyor. Puanlar, bir lastiğin üretimden geri dönüşüme kadar olan yaşam döngüsü değerlendirildikten sonra veriliyor.

ADAC İhtiyaca Uygun Lastik Almayı Öneriyor

ADAC’ın “sürüş güvenliği” ve “çevre performansı”na yönelik yeni iki sütunlu metodolojisi, tüketicilere kendi sürüş profillerine daha da uygun bir lastik seçme fırsatı sunuyor. ADAC, uzun yol yapanlara hem sürüş güvenliği hem de çevre performansı açısından “iyi” olarak derecelendirilen bir lastik seçmelerini öneriyor.

ADAC: “Sık sürüş yapmayan sürücüler için kilometre daha az önemlidir, bu nedenle iyi güvenlik özelliklerine sahip biraz daha ucuz bir lastik iyi bir seçim olabilir. Ancak lastik seçiminin fiyata bağlı olmaması gerektiği de açık. Ne de olsa mevcut testteki birçok düşük fiyatlı lastik, özellikle ıslak yollarda büyük zayıflıklar gösteriyor.”

Goodyear Dünya Devi Olmasını Durmaksızın Çalışmaya Borçlu

Markanın Avrupa Pazarlama Direktörü Sonia Leneveu, 2023 Goodyear Efficientgrip Performance 2 test sonuçları ile ilgili mutluluğunu belirtti.Leneveu: ‘’Goodyear EfficientGrip Performance 2 ‘nin son olarak ‘ADAC 50 yıl 50 lastik’ testinde en yüksek dereceyi elde ettiğini duyurmaktan özellikle gurur duyuyoruz. İlgili test, lastik endüstrisinde yapılan en kapsamlı testlerden biri. Bu değerlendirmeden birinci olarak çıkmak, Goodyear’daki herkesin endüstri lideri bir ürün yaratmak için durmaksızın çalıştığının kanıtıdır.”

Bir yanıt yazın

Benzer Yazılar