Zorunlu Kış Lastiği Uygulaması 1 Nisan’da Sona Erecek

Zorunlu Kış Lastiği Uygulaması 1 Nisan'da Sona Erecek

Yönetmelikler kapsamında; 1 Aralık tarihinde başlamış olan kış lastiği uygulaması 1 Nisan’da sona erecek. Güvenlik ve lastik ömrü açısından; hava sıcaklıklarının 7 derecenin üstüne çıktığı bölgelerde yazlık lastiklere geçiş yapılması önem taşıyor. Ancak uygulama sona ermiş olsa dahi sıcaklıkların 7 derecenin üstüne çıkmadığı bölgelerde kışlık lastikler kullanılmaya devam edilmeli.

Yaz Ayında Kış Lastiği Kullanılır mı?

Kış lastikleri, 7 derece ve daha soğuk hava şartları için geliştirilmiş hamura sahiptir. Daha yüksek sıcaklıklarda kullanmak, daha yumuşak hamura sahip bu lastiklerin ömrünün hızla bitmesi anlamına gelir. Aynı zamanda sürüş güvenliği açısından da tavsiye edilmemektedir! Kışlık lastikler, yaz sıcaklarında yaz lastikleri gibi yüksek yol tutuşu sağlayamaz. Bununla birlikte; direksiyon manevralarına çok daha yavaş karşılık verirler. Güvenli fren ve viraj performansı sağlayamazlar. Sonuç olarak; yaz aylarında kış lastiği kullanmak güvenli olmadığı gibi ekonomik açıdan da yarar sağlamamaktadır.

Yaz Aylarında Kış Lastiği Kullanmak Yasak mı?

Ülkemiz yasalarına göre yaz aylarında kışlık lastik kullanmak yasak değildir. Ancak güvenlik, performans ve lastik ömrü açısından tavsiye edilmemektedir.

Kış Lastiği Uygulaması Uzatılabilir mi?

Kış lastiği uygulaması tarihleri, 1 Aralık – 1 Nisan olarak belirlenmiştir. Ancak Bakanlık tebliğine göre bu süre, bu tarih aralığının öncesinde ve / veya sonrasında 1’er ay arttırılabilir. Bu, sıcaklık ve hava koşullarına bağlı olarak belirlenir. İlgili valilikler tarafından açıklanır.

Bir yanıt yazın

Benzer Yazılar