Yeni Hankook Ventus Prime 4: Premium Performans ve Konfor

Yeni Hankook Ventus Prime 4: Premium Performans ve Konfor

Lastiklerden beklenen kilit özellikler; güvenli yol tutuşu, yüksek konfor, düşük gürültü seviyesi ve azaltılmış dönme direncidir. “Ventus Prime”, bu gereksinimleri en iyi şekilde karşılayarak şirketin Avrupa’da en çok satan yaz lastiği serisi olmuştur. Yeni Hankook Ventus Prime 4 ise hem güvenlik hem konfor hem de çevre dostu özellikleri daha yukarı taşımak için geliştirilmiştir.

Hankook Ventus Prime 3’ten Prime 4’e: Bir Başarı Öyküsü

Güney Koreli premium lastik üreticisinin yeni yaz lastiği, markanın Avrupa’da en çok satan ürünü Ventus Prime 3’ün geliştirilmiş versiyonudur. Ki bu lastik de hem ıslak zemin fren performansı hem kuru zemin manevra kabiliyeti hem de düşük dönme direnci ile yeni bir standart belirlemiştir. Böylece; 2015’ten bu yana sadece Avrupa’da 20 milyon adetten fazla satılmıştır.

Hankook yaz lastiği deseninin üstün performansı lastik testleri ile yıllar boyunca tescillenmiştir. Hankook Ventus Prime 3, Almanya’nın en büyük otomobil dergisi Auto Bild tarafından gerçekleştirilen Avrupa’nın en büyük yaz lastiği testini 2 kez birincilikle tamamlamıştır.

Hankook Ventus Prime 4 Autobild Test Sonucu

Bu teste 50 ayrı markaya ait lastikler katılmaktadır. Hankook Ventus Prime 3, aynı zamanda Alman otomobil kulübü ADAC tarafından gerçekleştirilen uluslararası testte de en yüksek puanı almıştır. Bu premium yazlık lastik, aynı zamanda çok sayıda otomobil üreticisini de etkilemeyi başarmıştır. Audi, Ford, Hyundai, MINI, Opel, Seat, Škoda ve Volkswagen’e ait çeşitli modeller Hankook Ventus Prime 3 ile donatılmıştır.

Hankook Ventus Prime 4 Hangi Yeniliklere Sahip?

Yeni Hankook Ventus Prime 4, “yüksek kilometre bileşik teknolojisi” sayesinde serideki bir önceki desenden beş kat daha iyi kilometre performansına sahiptir! Lastik hamuru içerisinde yer alan malzemelerin yenilikçi kombinasyonu, sırt bloklarının sağlamlığını arttırmıştır. Böylece yuvarlanma direnci ve dişlerin aşınma hızı azalmıştır. Yuvarlanma direncinin azalması, yakıt tüketiminin de azalması anlamına gelmektedir. Özel kimyasal karışım ve daha fazla silika oranı, aynı zamanda ıslak zeminlerde güvenliği arttırmakta, sürüşün daha kontrollü yapılabilmesine katkıda bulunmaktadır.

Islak Zeminlerde Üst Düzey Güvenlik

hankook ventus prime 4 suda kizaklama direnci Yeni Hankook Ventus Prime 4: Premium Performans ve Konfor

Markanın mühendisleri, Hankook Ventus Prime 4 ile performansı arttırmak için yalnızca bileşiği değil, desen tasarımı ve lastik yapısını da revize etmiştir. Böylece lastiğin zeminle teması daha dengeli hâle getirilmiştir. Basıncın ve yükün temas yüzeyinde dengeli dağılması ile özellikle dış tarafta kalan bloklarda fazladan aşınma minimuma indirilmiştir. Zeminle dengeli temas, bir diğer yandan; -özellikle ıslak zeminlerde- fren performansını iyileştirmiştir.

Performanstan Ödün Vermeden Daha Fazla Kilometre

hankook ventus prime 4 islak zemin yol tutusu Yeni Hankook Ventus Prime 4: Premium Performans ve Konfor

Hankook Lastikleri Avrupa Teknik Merkezi başkanı Klaus Krause: “Amacımız, diğer kriterlerden ödün vermeden özellikle aşınma özelliklerini iyileştirmekti. Yeni nesil Hankook Ventus Prime 4 ile bunu başardık. Daha da iyi yol tutuşu / manevra kabiliyeti, konfor ve yuvarlanma direnci özellikleri elde ederken lastiğin dayanıklılığını önceki modele göre yaklaşık yüzde 20 oranında arttırdık.”

Daha Yüksek Manevra Kabiliyeti

Hankook Ventus Prime 4 ile hedeflenen performans artışı, yalnızca ıslak zemin ile sınırlı değildi. Aynı zamanda kuru zeminlerde daha doğrudan, hızlı direksiyon tepkisi de geliştirme sürecinde ele alınan önemli bir noktaydı. Bu hedef için İspanya’da yer alan Hankook test merkezinde çok sayıda test sürüşü gerçekleştirildi. Blok kenarlarının çentikler ile daha oval hâle getirilmesi, dönüşlerde, güçlü hızlanmada zeminle temasın artmasını sağladı. Bu da en keskin virajlarda dahi lastiğin güvenlik için mümkün olan en iyi desteği sağlamasında etkili oldu. Hankook yaz lastiği için ilk kez kullanılan, yenilikçi teknik detaylara sahip “Zigzag 3D Trend Teknolojisi” ise ise kuru zemin performansı daha da yukarı taşındı.

Yankısız Oda Yöntemi ile Azalan Gürültü Seviyesi

Klaus Krause: “Mühendisler, sayısız potansiyel gürültü kaynağını ortadan kaldırarak akustik konforu arttırdı. Yankısız oda oluşturmak için kullanılan ‘yankısız oda duvarı’ yönteminden yararlandık: Soğurucu malzeme ile kaplanarak iç bölme duvarlarındaki ses yansıması önemli ölçüde minimize edildi. Hankook Ventus Prime 4 ile sırt bloklarının kenarlarına tam olarak bu prensibe göre çalışan ve bloklar arasındaki ses yansımalarını emen radyal, kama şeklinde 3 boyutlu bir yapı kazandırdık.”

Hankook Ventus Prime 4, laboratuvardaki karşılaştırmalı ölçümlerde serideki önceki desene kıyasla 2,5 dB azalan gürültü seviyesine sahip olmuştur. Bu, %20 oranında daha az algılanan ses volümü anlamına gelmektedir. Yeni Hankook yaz lastiği ile gürültünün azalmasını sağlayan bir diğer faktör ise daha fazla sırt bloğu sayısıdır. Hankook Ventus Prime 3 lastikte toplam 70 blok yer alırken yeni lastik 80 bloğa bölünmüştür. Bu, aynı zamanda lastiğin hareket biçiminin daha konforlu olmasında da etkili olmaktadır.

Bir yanıt yazın

Benzer Yazılar