Tesla Elektrikli Araç Tanıtımında Optimus Yapay Zeka Robotu Kullanılacak

tesla optimus yapay zeka robotu 1024x592 1 1 Tesla Elektrikli Araç Tanıtımında Optimus Yapay Zeka Robotu Kullanılacak

ABD merkezli elektrikli otomobil üreticisi Tesla, satışlarını artırmak amacıyla yapay zeka robotu olan Optimus modelini mağazalarında kullanmaya başladı. Tesla Bot olarak da bilinen Optimus, özellikle fuarlar ve konferanslarda görmüş olduğu büyük ilginin ardından dikkatleri üzerine toplamayı başardı. Tesla, bu robotların showroomlarda müşteri çekme ve potansiyel alıcıları elektrikli otomobil satın almaya teşvik etme konusunda yardımcı olacağına inanıyor. Optimus, ilgi çekici özellikleriyle birlikte müşterilere etkileyici bir deneyim sunacak. Robotun Tesla elektrikli otomobil modellerine olan ilgiyi artıracağı düşünülüyor.

Elektrikli Otomobil Üreticisi Tesla ile Optimus Nasıl Geliştirildi?

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla CEO’su Elon Musk tarafından Optimus yapay zeka robotunun Ağustos 2022’de duyurusu ve Eylül 2022 yılında kamuoyuna tanıtımı yapılmıştı. Tesla şirketi tarafından üretilen bu fikrin yeni bir insansı robot olma özelliği taşıyacağı ve zamanla geliştirilerek günlük hayata da entegre olabileceği büyük bir heyecanla aktarılmıştı. Optimus insansı robot modeli, Tesla elektrikli araçlar içerisinde kullanılan teknoloji ve yapay zekanın bir bileşimi. Bu modelin şimdilik rutin görevleri yerine getirebilen ve yeteneklerini gittikçe geliştirebilen bir prototip olması hedefleniyor.

Tesla Optimus İnsansı Robot Modelinin Özellikleri Nedir?

 • ABD’li elektrikli otomobil üreticisi Tesla tarafından geliştirilen insansı robot özellikleri şöyle sıralanıyor:
  Tesla insansı robot Optimus, insanların biyolojik özelliklerinden ilham alınarak tasarlanıyor.
 • Yürüyebileceği, el sallayabileceği, kollarını kaldırabileceği bir hareket kabiliyeti bulunuyor.
  Yapay zeka robotu Tesla Optimus modelinin 1.72 metre boyu ve ortalama 57 kg ağırlığı bulunuyor.
 • Hızı 8,05 km/s olabilen robotun bir kolunun 9 kg taşıma kapasitesi bulunuyor.
  Yeşil enerji sınıfındaki robotun 2.3 kWh bataryası mevcut.
 • Tesla Optimus yapay zeka (AI) insansı robotu Wi-Fi ve LTE gibi kablosuz bağlantıya sahip.
 • İnsansı robot, Tesla elektrikli otomobil üreticisinin kendi işlemcisini kullanıyor.

Elektrikli Otomobil Üretiminde Tesla Optimus Kullanılacak mı?

Tesla Optimus insansı robotu, aktif olarak kullanıma başlayacağı evrenin ilk etabında şirketin üretim fabrikalarında elektrikli otomobil montaj işlerinde kullanılacak. Optimus yapay zeka robotu için hedeflenen zamanla evlerde yemek yapması, insanlara arkadaş olabilecek düzeye gelmesi, temizlik sağlayıp çöpleri atabilmesi gibi günlük işleri ve sosyal aktiviteleri yerine getirebilmesi.

Yenilikçi Strateji: İnsansı Robot ile Tesla Elektrikli Otomobil Pazarlanması

Yapay zeka robotu ile Tesla pazarlama stratejisi geliştirilip elektrikli otomobil satış rakamlarının artırılması hedefleniyor. Bu doğrultuda da insansı robotlardan yardım alınacak. Çin’deki otomobil bayiliklerine insansı robot yerleştirmeye başlayan Tesla şimdilik Optimus insansı robotu ile bir deneme gerçekleştiriyor. Fakat henüz robotlar ve mağaza ziyaretçileri arasında herhangi bir interaktif etkileşim söz konusu değil. Optimus insansı robotu teşhirler,  daha çok müşterileri mağazaya çekme görevini üstlenecek. Bu deneme başarılı olursa otomobil satışlarını yükseltme amacıyla robotları devreye sokma uygulaması Çin dışına da taşınacak.

Tesla İnsansı Robot Optimus Ne Avantaj Sağlayacak?

Tesla şirketi tarafından geliştirilmeye başlanan Optimus insansı robot modeli ile ileride insanların yapmak istemediği veya yapamadığı işlerin altından kalkabileceği, destek olabileceği konuma getirilebilmesi öngörülüyor. Elektrikli araç üreticisinin yapay zeka tabanlı geliştirdiği robot; ağır ve vakit kaybı olarak görülebilecek bir çok işin hızla tamamlanmasında etkili olabilmesi planlanıyor.

Tesla Optimus’un Geleceği Nasıl Olacak?

Elektrikli otomobil girişimcisi olarak öne çıkan Tesla, 2024’den itibaren robotun seri üretimine başlayacağını öngörüyor. Elon Musk, Optimus yapay zeka robotunun 5-10 yıl içinde “aklımızı başımızdan alacağı” konusunda heyecanlı beyanlarda bulunuyor. Musk, Optimus insansı robot modelinin milyonlarca üretilebileceğini ve 20 bin Amerikan dolarının altına satışa sunulabileceğini iddia ediyor. Optimus yapay zeka robotu bilim kurgu filmlerinden çıkmış gibi havalı görünse de, Tesla’nın insansı robot endüstrisinde lider ve joker konumda olup olmayacağı henüz netleşmiş vaziyette değil.

Bir yanıt yazın

Benzer Yazılar