Satış Rekorları Kıran Tesla Model Y ve Orijinal Lastik Ebatları

tesla model y lastik fiyatlari Satış Rekorları Kıran Tesla Model Y ve Orijinal Lastik Ebatları

Tesla Model Y, bu sene elektrikli araç pazarında elde ettiği büyük başarı ile öne çıktı!

2023 Yılının ilk çeyreğinde dünya çapında 267.200 adet satış ile rekor kıran Tesla elektrikli otomobil,yılın yarısına gelindiğinde Model S ile birlikte toplamda 466.140 adet satış rakamına ulaştı. Tesla Model Y, böylece en çok satan elektrikli otomobil oldu! İçten yanmalı motorlu araçların hüküm sürdüğü otomotiv alanında sürdürülebilir inovasyon hedefi olan bu araç, hızlı bir şekilde benimsendi.

Hem özellikleri hem de performansı ile dikkat çeken Tesla Model Y, farklı versiyon ve jant seçenekleri ile de müşterilerine çeşitlilikler sunmaktadır. Tesla Model Y ve orijinal lastik ebatları ise aracın güvenliği, sürüş konforu ve verimliliği için önemli bir faktör olma niteliği taşıyor. Bu yazıda, Tesla Model Y elektrikli otomobilin öne çıkan performans özelliklerini öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda; Tesla Model Y orijinal lastik ebatları da yazı içerisindeki tabloda yer alıyor.

Tesla Model Y, markanın kompakt elektrikli SUV modelidir. 2020 yılında piyasaya sürülen Tesla elektrikli araç, kısa sürede benimsenmiş, büyük ilgi toplayarak 2021 yılında 161.529 adet satılmıştır. 2022 sonunda satış rakamları, giriş seviyesi Model 3 ve Tesla Model Y ile birlikte 388.131 olarak açıklanmıştır.

Elektrikli Araç Tesla Model Y’nin Kaç Versiyonu Var?

Tesla Model Y, küresel ısınma ve çevre için bilimum olumsuz faktörlerle boğuşan dünyamız için çevre dostu sürdürülebilir bir çözüm olarak öne çıkıyor. Tesla elektrikli otomobil modelinin Long Range ve Performance olmak üzere iki farklı versiyonu bulunuyor.

Tesla Model Y Menzili ve Öne Çıkan Özellikleri Neler?

Tesla Model Y kompakt SUV elektrikli aracın Long Range versiyonu 533 km menzil sınırına, 217 km/s maksimum hıza ve 5.1 saniyede 0-100 km/s hızlanmaya sahiptir. Bu versiyonun batarya kapasitesi ise 81 kWh güce sahiptir. Tesla Model Y Performance versiyonu ise 480 km menzile, 241 km/s maksimum hıza ve 3.7 saniyede 0-100 km/s hızlanmaya sahiptir. Batarya kapasitesi olarak 80 kWh güç ile donanmıştır. Her iki versiyonda da dört tekerlekten çekiş sistemi, geniş bagaj hacmi, panoramik cam tavan, dokunmatik ekran, otonom sürüş özelliği ve Tesla Supercharger ağına erişim bulunmaktadır.

Tesla Model Y Neden Bu Kadar Popüler?

Tesla Model Y, elektrikli araç pazarında güncel satış rakamları ve gördüğü yoğun talep ile güncel dönemde rakipsiz bir konuma sahiptir. Hem çevre dostu hem de yüksek performanslı bir araçtır. Uzun yolculuklarda özellikle de şehir içi yolculuklarda maksimum verimlilik ile sürüş deneyimi sunmaktadır. Teknolojik ve konforlu olarak geliştirilmiş olan Tesla Model Y elektrikli araç görünüşüne önem veren kullanıcıların göz zevkine hitap eden sportif bir tasarıma da sahiptir. 

Tesla Model Y Elektrikli Araç Orijinal Lastik Ebatları Nedir?

Tesla Model Y elektrikli araç için fabrika çıkışlı orijinal lastik ebatları, aracın versiyonuna ve jant boyutuna göre değişmektedir.

Tesla Model Y aracına ait orijinal lastik ebat tablosu aşağıdaki gibidir:

VersiyonJant Boyutu (İnç)Ön LastikArka Lastik
Long Range19255/45R19 XL255/45R19 XL
Long Range (Opsiyonel)20255/40R20 XL255/40R20 XL
Performance 21255/35R21 XL275/35R21 XL
Tesla Model Y Orijinal Lastik Ebatları
  • Long Range versiyonunda standart olarak 19 inç jantlar kullanılmaktadır. Bu jantlara uygun lastik ebadı ise 255/45R19 XL biçimindedir.
  • Long Range versiyonunda opsiyonel olarak 20 inç jantlar da tercih edilebilmektedir. Bu jantlara uygun lastik ebadı ise 255/40R20 XL biçimindedir.
  • Performance versiyonunda standart olarak 21 inç jantlar kullanılmaktadır. Bu jantlara uygun lastik ebatları ise ön tekerlekler için 255/35R21 XL, arka tekerlekler için ise 275/35R21 XL biçimindedir.
Tesla Model Y Neden Orijinal Lastik Ebatları ile Kullanılmalıdır?

Tesla Model Y elektrikli otomobil serisinde orijinal lastik ebatları ile kullanım sağlanması, aracın sürüş kalitesini etkileyen önemli faktörlerden biridir. Aracın versiyonlarında, ön/arka donanımlarında farklılık gösteren lastik ebatları, aracın yol tutuşunu, fren mesafesini, yakıt tüketimini, konforunu ve gürültü seviyesini etkileyebilmektedir. Genel olarak lastik ebadının artması, güçlü yol tutuşuna ve yüksek performans sağlanmasına, ancak akustik konfor ve yakıt verimliliğinin ideal seviyelere indirgenmesine sebep olabilmektedir. Bu nedenle, Tesla Model Y elektrikli araç sahipleri, araçlarının sürüş kalitesini optimize etmek için lastik ebatlarını tercih ederken mutlaka aracın tam uyumlu olan ebatının doğru seçilmesi hususunu dikkate alarak hareket etmelidirler. Lastik ebatı ve araç versiyonu seçiminde, aracın kullanım amacı, sürüş tarzı, iklim koşulları, beklenen tasarruf miktarları göz önünde bulundurulmalıdır.

Bir yanıt yazın

Benzer Yazılar