Pirelli En Az %50 Sürdürülebilir Lastikler için Özel Logo Tasarladı

pirelli p zero e surdurulebilir lastik isaretlemesi Pirelli En Az %50 Sürdürülebilir Lastikler için Özel Logo Tasarladı

İtalyan premium lastik markası Pirelli, en az %50 oranında biyo bazlı ve geri dönüştürülmüş malzeme içeren lastikleri tanımlamak için özel bir logo oluşturdu. Daire içinde iki ok olarak tasarlanan işaretleme, yeni üretilen ürünlere uygulanacak. Bu yeni hamle, markanın çevreye olan bağlılığının altını çiziyor. İtalyan premium lastik markası, her bir lastiğinin doğasında yer alan üst seviye güvenlik performansı ile birlikte çevre dostu bir kimliğe bürünüyor. Yeni işaretleme, aynı zamanda araç sahiplerinin daha sürdürülebilir lastikler seçmelerine olanak tanıyan açık bir gösterge olarak tanımlanıyor.

Pirelli P Zero E Lastikler “En Az” %55 Çevre Dostu

Yeni çevre dostu lastik işaretlemesi, ilk kez Pirelli P Zero E lastiklerde kullanıldı. Bu Pirelli yaz lastiği, tüm ürün yelpazesinde %55’ten fazla biyo bazlı ve geri dönüştürülmüş orijinli malzemeler içeriyor. Lastik; kalite, çevre, sağlık, güvenlik ve sosyal sorumluluk standartlarına (ISO14021) uygunluğun doğrulanması ve belgelendirilmesinde dünya lideri Bureau Veritas tarafından da onaylandı. Yeni logonun eklendiği gelecekteki tüm ürünlerde de çevreyle uyumlu malzemelerin üçüncü taraf doğrulanması, standart bir uygulama olmaya devam edecek. Pirelli, yeni işaretlemenin tüketicilerin daha sürdürülebilir lastikleri kolayca tanımasını sağladını söylüyor.

Pirelli Sürdürülebilirlik ve Geleceğin Mobilitesi Başkanı Giovanni Tronchetti Provera: “Pirelli geçtiğimiz birkaç yılda ürünlerinin çevreye olan etkisini tutarlı bir şekilde azalttı. Bu, hem sonuçlar açısından taahhüdümüzü hem de değerler açısından kararlılığımızı ve şeffaflığımızı gösteren tüm ana sürdürülebilirlik endeksleri tarafından onaylanan bir politika. Bu nedenle örneğin sürdürülebilir malzeme yüzdesini ‘en fazla’ yerine ‘en az’ diyerek belirtiyoruz. Artık otomobil üreticisi ortaklarımızın da tanıdığı ve takdir ettiği bu yolda ilerlemeye devam edeceğiz.”

pirelli p zero e lastik Pirelli En Az %50 Sürdürülebilir Lastikler için Özel Logo Tasarladı
Pirelli P Zero E

Pirelli Başlangıçtaki Sürdürülebilirlik Hedefine İki Yıl Erken Ulaştı

Pirelli’nin çevresel etkiyi azaltmaya yönelik yolu, sürdürülebilir malzemelerin giderek artan şekilde kullanılmasını içeriyor. İtalyan premium lastik markası, yola çıkarken 2025 için belirlediği başlangıç hedefine, Pirelli P Zero E sayesinde iki yıl erken ulaştı. 2030 yılına kadar seçilen ürün grupları için belirlenen bir sonraki adım, biyo bazlı malzemelerin en az %60 oranında kullanılmasını ve %12’si geri dönüştürülmüş olup %30’dan daha azının fosil kökenli bileşenlerden oluşmasını içeriyor. Pirelli, lastik geliştirmede yer alan tüm farklı departmanların teknolojik yenilikleri sayesinde bu hedefleri düzenli olarak iyileştirmeyi hedefliyor.

Bu yenilikler, sürdürülebilir malzeme yüzdelerinin giderek artması sayesinde hem niceliksel düzeyde, hem de tedarik zincirlerinin uluslararası akredite standartlara göre sertifikalandırılması yoluyla niteliksel düzeyde fark yaratıyor. Örneğin Pirelli, 2021 yılında doğal kauçuk ve FSC® suni ipek kullanan FSC® (Orman Yönetim Konseyi®) sertifikalı lastiği üreten ilk şirket oldu.

Pirelli Yüksek Performans ve Sürdürülebilirliği Bir Araya Getirdi

Pirelli: “Sonuç olarak; müşteriler, ormanlardan elde edilen tüm malzemelerin biyolojik çeşitliliği teşvik eden ve aynı zamanda yerel toplulukların ve çalışanların yaşamlarına ekonomik sürdürülebilirlik getiren tarlalardan geldiğine dair garantiye sahip oldu.”

Markaya göre; yeni Pirelli P Zero E lastikleri geliştirmedeki asıl zorluk, sürdürülebilirlik ihtiyacını bir UHP lastiğinden beklenen yüksek performansla birleştirmekti. Bu hedefe, içerisinde şunları da içeren yeni materyaller sayesinde ulaşıldı: Linin, pirinç kabuğu külü silika, dairesel karbon siyahı, biyo-dairesel polimerler, doğal kauçuk, biyo reçineler, rayon.

Pirelli P Zero E lastiklerin önümüzdeki aylarda Türkiye’de satışa sunulması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

Benzer Yazılar