2022 Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Ücretleri Açıklandı

2022 Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Ücretleri Açıklandı

Karayolları Trafik Kanunu’na göre, Türkiye’de trafiğe kayıtlı olan tüm motorlu taşıtlardan yıllık olarak “Motorlu Taşıtlar Vergisi” (MTV) alınır. İki ayrı taksit olarak ödenmekte olan bu vergi yıl içerisinde belirli periyotlarda ödenmesi zorunludur.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi, yılda iki kez ödenmektedir. Araç sahipleri, aracın trafik sicil kaydının başlamasından itibaren MTV vergi mükellefidir. Ödemeler, her sene 1-31 Ocak ve 1-31 Temmuz tarihleri arasında iki eşit taksit hâlinde yapılmaktadır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl Ödenir?

  1. Motorlu Taşıtlar Vergisi, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın web sitesi olan www.gib.gov.tr üzerinden online olarak ödenebilmektedir. Site içerisinde “Borç Sorgulama ve Ödeme” bölümünden banka veya kredi kartı ile ödeme yapılabilmektedir.
  2. MTV mükellefiyet kaydının bulunduğu ya da Motorlu Taşıtlar Vergisi tahsili için yetkilendirilmiş vergi dairesi müdürlükleri yoluyla ödeme gerçekleştirilebilmektedir.
  3. E-Devlet üzerinden Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesi yapılabilmektedir.
  4. Anlaşmalı banka şubelerinden veya İnternet Bankacılığı kullanılarak ödenebilmektedir.

Kimler Motorlu Taşıtlar Vergisi Öder?

Her araç sahibi, Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemekle mükelleftir. Vergi, sadece kara araçları için değil; uçak, helikopter gibi hava taşıtları ve motorlu deniz taşıtları için de geçerlidir. 

Yalnızca belediyeler, sosyal güvenlik kurumları, konsolokluklar gibi bazı kurumlar vergiden muaftır. Aynı zamanda; sakatlık dereceleri %90 ve daha fazla olan malûl ve engellilerin adlarına kayıtlı taşıtlar ile diğer malûl ve engellilerin bu durumlarına uygun hale getirilmiş özel tertibatlı taşıtlar da vergiden muaf tutulmuştur.

2022 Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Kadar?

Motorlu Taşıtlar Vergisi, her araç için standart tutara sahip değildir. MTV tutarı; araç tipi, üretim yılı, silindir sayısı, ilk tescil tarihi vb. özelliklere bağlı olarak değişkenlik gösterir. MTV oranları, her sene enflasyon oranının etkisi ile değişebilen “Yeniden Değerlendirme” oranına göre hesaplanmaktadır. Bu yıl ise 2022 Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarları için yeniden değerlendirme oranında indirim gerçekleştirilmiştir. Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğe göre; 2022 MTV zammı %36,20 yerine %25 oranında uygulanmıştır.

1 Ocak 2018 tarihinden önce ve sonra tescil edilen araçlar için farklı vergilendirme kriterleri bulunmaktadır. Aracın yaşı arttıkça ve motor silindir hacmi azaldıkça ödenecek Motorlu Taşıtlar Vergisi miktarı düşmektedir. Bununla birlikte; hususi araçlar ve şirket araçları için motorlu taşıtlar vergisi tutarlarında bir değişim olmamaktadır.

1 Ocak 2018 ve Sonrasında Tescil Edilen Araçlar için 2022 MTV Tutarları

2022 Otomobil ve Motosiklet Motorlu Taşıtlar Vergisi Ücretleri
2022 Minibüs, Otobüs, Kamyon ve Kamyonet Motorlu Taşıtlar Vergisi Ücretleri

1 Ocak 2018 Öncesinde Tescil Edilen Araçlar için 2022 MTV Tutarları

2018 Öncesinde Tescil Edilen Araçlar için Motorlu Taşıtlar Vergisi Ücretleri

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödenmezse Ne Olur? 

“Motorlu Taşıtlar Vergisi ödenmezse araç bağlanır mı? MTV ödemeden araç muayenesi yaptırabilir miyim?” gibi sorular, otomobil sahiplerinin vergi dönemlerinde cevabını aradığı sorular arasındadır. MTV ödenmediğinde araç sahipleri, Maliye Bakanlığı tarafından gönderilen bir mektup ile uyarı almaktadır. Bunun ardından ödeme gerçekleşmezse tutarı tahsil etmek için banka hesaplarına haciz konulabilmektedir. Gerekirse araç bağlanabilmektedir. Bununla birlikte; Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeme tarihi geçirildiğinde ise faiz işlemeye başlamaktadır. Her ay için gecikme faizi eklenmektedir.

Bir yanıt yazın

Benzer Yazılar