Mercedes Vision EQXX Tek Şarjla 1000 Kilometre Gidebiliyor

Mercedes Vision EQXX Tek Şarjla 1000 Kilometre Gidebiliyor

Mercedes, üstün enerji verimliliği sağlayacak bir elektrikli araç üreteceğini geçtiğimiz yıl açıklamıştı. Nihayet CES 2022 Fuarı’nda Mercedes Vision EQXX tanıtıldı. Spor otomobil, yalnızca 18 ay içerisinde taslaktan tüm özellikleri tamamlanmış bir araca dönüştü. 100 km’de 10 kW’nin altında elektrik tüketen Mercedes Vision EQXX, tek şarjla 1000 km yol alabiliyor. Elektrikli araçlar için çıtayı yukarı taşıyan otomobilin geliştirme sürecinde dünyanın birçok farklı bölgesinden start-up’lar, çeşitli kurumlar ve Formula 1 ile işbirliği yapıldı.

Mercedes Vision EQXX Nasıl 1000 km Menzile Ulaşıyor?

Uzun mesafeli yolculuklarda verimliliğin önündeki en büyük engellerden biri, rüzgar direncidir. Elektrikli araçlar, ortalama olarak bataryasının üçte ikisini hava ile mücadele için harcamaktadır. Mercedes Vision EQXX ise oldukça düşük, 0,17 Cd’lik rüzgar direncine sahip.

Mercedes Vision EQXX Rüzgar Direnci

Yeni Mercedes elektrikli otomobil, bu sayede alanda kuralları yeniden yazıyor. Aynı zamanda bataryadaki enerjinin %95’ini tekerleklere ulaştırabiliyor. Bu sayede tek şarjla 1000 kilometre yol gitmeye imkân tanıyor. Bununla birlikte tasarımın aerodinamik yapısı da enerji verimliliğini arttırıyor.

Mercedes Vision EQXX Güneş Enerjisinden Yararlanıyor

Mercedes Vision EQXX aracın tavanında 117 hücreli güneş paneli yer alıyor. Bu sayede menzil, 25 km’ye kadar uzuyor. Güneş enerjisi, hafif bir lityum-demir-fosfat bataryada depolanıyor. Bu batarya ile klima, aydınlatma, bilgi eğlence sistemi ve diğer yardımcı donanımlara güç aktarılıyor.Mercedes-Benz, ortakları ile birlikte yüksek voltaj sisteminde de güneş enerjisinden yararlanabilmek için Ar-Ge çalışmalarına devam ediyor.

Mercedes Vision EQXX Güneş Paneli

Araçta Neden Bridgestone Lastikler Kullanılıyor?

Mercedes elektrikli araç modelinin yuvarlanma direncini daha da azalmak için Bridgestone ile işbirliği gerçekleştirdi. Bridgestone Turanza Eco lastikler, markanın patentli ENLITEN teknolojisi ile sunuluyor. Ağırlığı düşürülmüş bu lastikler, çevre dostu performans sağlıyor. Bridgestone Olojik Teknolojisi ile birlikte yuvarlanma direncinin azaltılmasına katkıda bulunuyor. Lastiklerin yanak dizaynı, 20 inçlik hafif magnezyum jant kapaklarını tamamlıyor.

Mercedes Vision EQXX Tasarımı

Mercedes Vision EQXX, fütüristik dış tasarımı ile öne çıkıyor. Sportif araç, C klasmanı bir araçtan biraz daha küçük boyuta sahip. Jantlar ise 280 cm çapında. Aracın özel kurşun rengi ve yenilikçi tasarıma sahip stop farlar, Mercedes elektrikli araç modelinin gelecekten gelmiş gibi görünmesini sağlıyor.

Aracın kuyruk şeklindeki keskin arka ucu, aerodinamik açısından da son derece önemli etkiye sahip. Arka difüzor, geri çekilebiliyor ve yalnızca yüksek hız yapıldığında devreye giriyor. Aracın ön tamponunda yer alan havalandırma / hava perdesi, jantlarla bütünlük sağlıyor. Böylece ön tekerleklerin aerodinamik verimliliği artıyor. Mercedes elektrikli araç sistemi, gerekli olduğunda soğutma panjurlarının açılmasını sağlıyor.

Mercedes Vision EQXX Stop Far Tasarımı

Kaput üzerinden yönlendirilen bu ek soğutma, aynaların olduğu bölgede direnci düşürüyor. Alt gövdeye giden havanın azalması ile sürtünme de azalıyor.

Mercedes Vision EQXX İç Tasarımı

Mercedes Vision EQXX iç tasarımında sadeliğe odaklanılıyor. Karmaşık şekiller ve klasik döşeme ögeleri tasarımda yer almıyor. Mercedes elektrikli araç modelinin iç kısmı da en az dışı kadar fütüristik. Ön kısımdaki dijital ekran, yolcu kısmından sürücüye kadar uzanıyor. Her şeyin kontrol edildiği bu ekran, 8K çözünürlüğe sahip. Aynı zamanda hiçbir hayvansal içerik de iç tasarımda kullanılmıyor.

Mercedes Vision EQXX Panel Tasarımı

İç mekanda mantardan ve vegan ipekten elde edilen materyaller yer alıyor. Yeni Mercedes elektrikli otomobil içerisinde start-up firmalarla işbirliği içerisinde sektörde ilk olan birçok yenilikçi materyal kullanılıyor. Firma, geri dönüştürülmüş malzemelerle çevre dostu bir tasarım sunuluyor.

Mercedes Vision EQXX Teknik Özellikleri Nasıl Çığır Açıyor?

Mercedes Vision EQXX, yaklaşık 150 kW gücünde süper verimli güç aktarma sistemine sahip. Ar-Ge ekibi, bu yeni Mercedes elektrikli araç ile %95 verimlilik hedefine ulaştı. Bu da pildeki enerjinin %95 oranına dek tekerleklere iletilmesi anlamına geliyor. Bu oran, en verimli içten yanmalı güç-aktarma sisteminde yalnızca %30. Bu bilgi ile birlikte yeni Mercedes EQXX aracın nasıl çığır açtığı daha iyi anlaşılabilir.

Aracın geliştirme sürecinde İngiltere’deki Mercedes-AMG Yüksek Performanslı Güç-Aktarma Sistemleri (HPP) Formula 1 uzmanları ile çalışıldı. Bu uzmanlar, kilojul enerjinin nasıl en verimli değerlendirileceği konusuna hâkimler. Mercedes-Benz AR-GE ve HPP sistem kayıplarını azaltma amacıyla işbirliği yaptı ve güç-aktarma sistemleri yeniden tasarlandı. Mercedes Vision EQXX elektrikli güç aktarma sistemi, sistem,elektromotor, şanzıman ve güç elektroniği ünitesinden oluşuyor. 

VISION EQXX: Teknik Özellikler

Batarya enerji içeriği, kullanılabilirkWh<100
Maksimum sistem voltajıVolt>900
Enerji tüketimkWh/100 km(mil/kWh)<10(>6)
cd değeri 0,17
Maksimum güçkW~150
Aks mesafesicm280
Yüklü ağırlıkkg~1,750

Mercedes Tamamen Yeni Bir Batarya Geliştirdi

Mercedes Vision EQXX aracın menzilini arttırmak için bataryayı büyütmek yerine tümüyle yeni bir batarya geliştirildi. Bu yeni pil sayesinde 400 Wh / lt’ye yakın üst düzey enerji yoğunluğu sağlandı. Bu sayede Mercedes elektrikli araç kompakt boyutlarına 100 kWh kullanılabilir enerji sağlayan bir batarya sığabiliyor. Kullanılan yenilikçi teknolojiler ile batarya hücreleri için daha fazla alan yaratılırken ağırlık da azaldı. Batarya Ar-Ge ekibi, ihtimallerin sınırlarını zorlamak ile görevlendirildi. 900 Voltun üzerinde voltaj kullanılması, güç elektroniği konusunda bir araştırma ortamı da doğmasını sağladı. Mercedes mühendisleri, oldukça fazla değerli veri topladı. Marka, bu verileri, seri üretim araçlarında kullanmak için ihtimalleri değerlendiriyor.

Yazılımla Çalışan Elektrikli Otomobil

Mercedes Vision EQXX ile birçok teknoloji, seri üretim araçlara entere ediliyor. Bunlar arasında MMA ismindeki kompakt ve orta segment araçlar için geliştirilen Mercedes-Benz Modüler Mimari de bulunuyor. Üreticisinin “Yazılımla çalışan elektrikli otomobil” olarak tanımladığı bu araç, “mühendislik kurallar kitabını değiştiriyor.”

Mercedes Vision EQXX

Mercedes, menzili arttırmak için yalnızca batarya üzerinde çalışmadı. Aracın uzun mesafe verimliliğini arttırmak için bütünsel bir çaışma yapmaya odaklanıldı. Yeni Mercedes elektrikli araç, gelişmiş bir teknoloji programının bir parçası.  Yazılım tabanlı bir araştırma ile geliştirilen Mercedes Vision EQXX’in tasarımı, dünyanın en verimli otomobilini sunma vizyonu ile oluşturuldu.

Mercedes Karbon Ayak İzini Azaltıyor

Daha az enerji harcayarak daha fazla yol girmeye imkân tanıyan Mercedes Mercedes Vision EQXX, doğa dostu bir yaklaşımla geliştirildi. Araçta kullanılan sürdürülebilir malzemeler, daha az atık oluşmasını sağlıyor. Aracın aerodinamiği, hafif yapısı, güç aktarma sisteminin yenilikçi yapısı, yüksek verimliliğe katkıda bulunuyor.

Bir yanıt yazın

Benzer Yazılar