Kış lastiği uygulaması

Kış lastiği uygulaması

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Şevket Keskin, kış lastiği uygulamasının bir yıl ertelenmesi talebinde bulundu.

TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve MESOB Başkanı Şevket Keskin’in yaptığı yazılı açıklamada, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının hazırladığı ve Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren uygulamasına göre; şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan otobüs, tanker, kamyon, tır, minibüs kamyonet’lerde kış lastiği kullanımı uygulaması zorunluluğunun birçok sıkıntı ve sorunu getirmiştir. Bu sebeb ile uygulamanın bir yıl süreyle ertelenmesini talep ettiğini ifade etti.

Uygulamayı teknik olarak doğru ve yerinde buluyoruz. Uygulamaya asla karşı değiliz. Trafik kazalarının önüne geçilmesi için bu gibi teknik uygulamaların her zaman yanındayız” diyen Şevket KESKİN, sözlerine şöyle devam etti:

Şehirlerarası yolcu ve yük taşıyan ticari araçlarda 1 Aralık’dan başlayarak 1 Nisan’a kadar devam edecek olan zorunlu kış lastiği kullanılması eşitlik ilkesine aykırıdır. Karayollarını sadece ticari araçlar değil, diğer araçlarda kullanmaktadır. Kış aylarında karayollarında yolculuk eden tüm araçlar, aynı tehlike ihtimali ile karşı karşıya bulunmaktadır. Zorunlu kış lastiği uygulaması tüm araçları kapsamalıdır. Sadece kayıtlı, ticari taşımacılık yapanların bu uygulamada pilot olarak dar zamanda seçilmesi bu ülkede vergi kaydı olanlara karşı bir haksızlıktır. Bugün ticari kaydı olmayan, ancak ticari amaçla kullanılan büyük şirketlere ve holdinglere ait yüz binlerce pazarlama araçları ve minibüsleri kapsam dışı tutulmaktadır, vergisini vermekte, evine ekmek götürmekte zorlanan ticari taşımacılık yapan esnafımız 1 aylık sürede zorunlu kış lastiği kullanmaya zorlanmaktadır.”

Keskin, uygulamanın hazırlıksız ve öncede bilgilendirme yapılmadan başlatıldığını savunarak, “Böylesine önemli bir konuda uygulamanın en az 1 yıl önceden duyurulması ve bilgilendirilmesinin yapılması gerekirdi. Uygulamanın bir ay gibi kısa bir sürede başlatılması, sosyal ve ekonomik açıdan ticari taşımacılık yapan esnafımıza önemli sorunlar yaşatmıştır. Taşımacılık sektörünün en kötü dönemini olan kış aylarında, zaten iş yapamayan esnafımız kış lastiği masrafı ile karşı karşıya bırakılmaktadır. Uygulamanın çok kısa bir süre içerisinde kanunlaşması ve başlatılması piyasada kış lastiği konusunda kara borsa oluşturmuştur ve lastik bulunamamaktadır. Uygulamanın zorunluluğu sebebiyle bugün rekabet kuralları olmaksızın piyasada bir kış lastiği lobisi oluşmuştur” dedi.

Zorunlu kış lastiği uygulamasının 1 yıl ertelenmesi veya cezai işleminlerin 1 yıl süreyle kaldırılması gerektiğini aktaran Keskin, açıklamasını şu sözlerle tamamladı:

“Doğru ve yerinde gördüğümüz zorunlu kış lastiği uygulamasının 1 yıl ertelenmesini ve tüm araçların kapsama dahil edilmesini talep ediyoruz. Kış lastiği uygulaması ertelenmese bile cezai işlem uygulanmamalıdır. Ekmeğini taşımacılık sektöründen kazanan küçük esnaf ve sanatkarımız için dar zamanda önemli ölçüde maddi açıdan külfet getirecek olan zorunlu kış lastiği uygulamasının 1 yıl süreyle ertelenmesi durumunda hem önümüzdeki sezona daha rahat hazırlık yapılmış olacak ve hem de piyasada rekabete açık kış lastiği satış şartları oluşacaktır.”

Bir yanıt yazın

Benzer Yazılar