Kavşaklarda Yeni Trafik Cezası Uygulaması

Kavşaklarda Yeni Trafik Cezası Uygulaması

Yeni Uygulama Hayata Geçiyor: Kavşakta Kilitlenmeye Yol Açana Trafik Cezası

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından başlatılan yeni uygulama “Taralı alan ihlal tespit sistemi” bu gün itibarı ile hayata geçiyor. Temel amacı özellikle kavşaklarda trafiğin kilitlenmesinin önüne geçmek olan uygulama önemli kavşaklarda bugün hayata geçiyor. Kural ihlali yapan sürücülere 88 TL trafik cezası uygulanacak. Uygulama öncelikle Dolmabahçe Kavşağı, Büyükdere Caddesi, Edirnekapı Kavşağı ve Fındıkzade Kavşağı noktalarında hayata geçiriliyor ve denetimler başlıyor.

Kış aylarının da gelişi ile birlikte İstanbul’un trafik problemlerindeki ciddi artış, belediyeleri farklı çözüm arayışlarına itiyor. Trafiğin kilitlendiği anlarda, diğer sürücüleri ve trafik akışını umursamayan ve “nasıl olsa denetim yok” diye düşünen sürücüler nedeni ile ciddi tıkanmalar oluşuyor. Bu süreçte “bana yeşil yanıyor” düşüncesi ile tıkanmış trafikte kavşağa girerek, kırmızı yanana dek şerit değiştirmeyen sürücüler ise tıkanıklığın uzamasına sebep oluyor. Ancak İBB’nin yeni “taralı alan ihlal tespit sistemi” ile bu sürücüler tespit edilerek trafik cezası uygulanmaya başlanılacak.

Dünyada birçok örneği bulunan bu TAİTS yöntemi, operatörler kontrolünde çalışmakta olan özel bir yazılım üzerine kurgulanmış. Söz konusu kavşaklarda, taralı alan içerisinde bekleme yapan araç tespit edildiğinde, operatör butonu kullanarak aracın geniş ve dar açıdan fotoğrafını alıyor. Ancak en önemli nokta bu fotoğrafların yanı sıra, aracın belirlenen süreden önce nerede bulunduğunun da fotoğrafını otomatik olarak kaydediyor olması. Böylece kural ihlali kanıtlanarak, “ben yeni gelmiştim” bahanesinin de önüne geçilmesi sağlanıyor.

Taralı Alan İhlali Trafik Cezası Ne Kadar?

Hayata geçen uygulama ile birlikte, uygulama ile ilgili trafik cezaları da sürücülerin dikkatini çekiyor. Trafik Ceza Rehberi doğrultusunda belirlenen 88 TL cezanın dayanağı ise “Işıklı trafik işaretleri izin verse bile, trafik akışını engelleyecek bir durum olduğu hallerde kavşağa girmek” olarak açıklanan 57/1-D maddesi. Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü bu madde doğrultusunda ceza uygulamasını gerçekleştirecek. Birçok sürücü bu cezanın yüksek olduğunu düşünürken, birçok sürücü çok yetersiz olduğu kanısında. Bu kural ihlali için belirlenen taralı alan ihlali trafik cezası bedeli seksen sekiz Türk Lirası olarak 4 Ocak 2016 tarihinden itibaren uygulama başlatılıyor.

Kavşaklarda Ceza Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Taralı alan EDS teknolojisinin nasıl çalışacağı konusunda yapılan açıklamalara göre, kavşaklarda sarı renkte boyanan alana yeşil ışık yanarken trafiği engelleyecek şekilde giriş yapan sürücüler, operatörler tarafından manuel olarak tespit edilecek. Fotoğraflar ile kanıtlanan ihlale istinaden Trafik Şube Müdürlüğü tarafından kişiye 88 TL trafik cezası yansıtılacak.

Bir yanıt yazın

Benzer Yazılar