İkinci El Araç Fiyatları Yeni Düzenlemeden Nasıl Etkilenecek?

İkinci El Araç Fiyatları Yeni Düzenlemeden Nasıl Etkilenecek?

16 Ağustos 2022 tarihli Resmî Gazete’de ikinci el araç satışı için kısıtlama getiren yeni bir yönetmelik yayınlandı. Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni düzenleme, ikinci el kara ticareti ile iştigal eden satıcılar için geçerli olacak. Bakanlık, bu düzenleme ile stokçuluğu ve piyasada oluşan fiyat artışlarını engellemeyi amaçlıyor.

2. El Araç Satışında 6+6 Kuralı Ne Anlama Geliyor?

Yeni düzenleme kapsamında gerçekleştirilecek kısıtlama için otomobillerin kullanım durumu ve ilk tescil tarihi dikkate alınacak. İkinci el otomobil satış ve pazarlama faaliyetlerinin yürütülebilmesi için hem aracın en az 6 ay kullanılmış olması hem de ilk tescil tarihi itibarıyla en az 6 ay geçmesi gerekiyor. Bu iki şarta uymayan araçların dolaylı yoldan satışı da yasaklanacak. Denetimler, Bakanlık tarafından gerçekleştirilecek. İkinci el araç satışı kısıtlaması, 1 Temmuz 2023 tarihine dek devam edecek ancak bakanlık, uygulama süresini 6 ay süre ile uzatma yetkisine sahip.

İkinci El Araç Satış Kısıtlama Uygulaması Ne Zaman Başlıyor?

İkinci el araç satışı için yeni yönetmelik, henüz tescil edilmemiş araçlar için Resmî Gazete’de yayınlanan 16 Ağustos tarihinden itibaren geçerli olacak. Ancak daha önce tescil edilmiş ikinci el otomobiller için 15 Eylül 2022 tarihine dek satış ve pazarlama izni bulunuyor.

Özel Araç Satışı için Kısıtlama Olacak mı?

İkinci el araç satışı için 6 ay 6 bin km kuralı, ticari olarak faaliyet gerçekleştiren satıcılar için geçerli olacak. Bakanlık, yaptığı açıklamada “nihai tüketiciler tarafından yapılan ikinci el motorlu kara taşıtı satışlarının” bu düzenlemenin dışında kalacağını belirtiyor. Dolayısıyla kısıtlama, özellikle bayiler ve galericileri ilgilendiriyor. Ancak Ticaret Bakanlığı, bir takvim yılı içerisinde üçten fazla özel otomobil ya da arazi aracı satışının da ticari faaliyet kapsamında değerlendirilebileceğini belirtiyor. Bununla birlikte kimi sahibinden araç satış platformları özel satıcılar için de kısıtlama getireceğini açıkladı.

İnternetten 2. El Otomobil Satışı için Yeni Düzenlemeler Yapılıyor

Yönetmeliğin ardından sahibinden 2.el araç satışı yapan online platformlar da yeni kurallar ile kimi düzenlemeler gerçekleştiriyor. 15 Eylül’de uygulanmaya başlanacak kural ve yaptırımlar ile ikinci el piyasasında fiyatların manipüle edilmesi engellenmek isteniyor.

Sahibinden İkinci El Otomobil Satış Kurallarını Açıkladı

Sahibinden araç satış platformlarının açıkladığı kurallar arasında şunlar yer alıyor:

  • Sahibinden 2. el otomobil ilanları içerisinde araçların sıfır fiyatları da görülecek.
  • Yalnızca otomotiv markalarının yetkili bayileri sıfır motorlu kara taşıtı ilanları yayınlayabilecek.
  • Yetkili bayi olmayan satıcılar, “Aracın Durumu” için yalnızca “İkinci El” kategorisini seçebilecek. (Bunun için de aracın en az 6000 km kullanılmış olması gerekiyor.)
  • 2.el ilan detay sayfasında sıfır ve 2.el  bilgisi kilometre bilgisi ile birlikte görülecek.
  • İlan detay sayfasında, ilanı verenin talep ettiği fiyatın yanında aracın distribütörü tarafından belirlenmiş “2022 Güncel Liste Fiyatı” da yer alacak.

2. El Araç Satış Kısıtlaması Dışında Kalan Araçlar Hangileri?

Bakanlık, yapılan düzenleme kapsamında yalnızca otomobil ve arazi araçları için denetleme yapılacağını açıkladı. Dolayısıyla kamyon, otobüs, kamyonet vb. taşıt türlerinin ikinci el satışı kısıtlanmayacak.

2. El Araba Fiyatları Düşecek mi?

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, yeni ikinci el araç satışı kısıtlaması ile fırsatçılığın önlenmesinin amaçlandığını belirtiyor. Aynı zamanda 6 bin km sınırı getirilmesi de aracın altı ay elde tutulup 6 ay sonra sıfır olarak satılmasının önüne geçecek. Bakan Muş, daha önce de bayiler ve galerilerin fatura ettiği otomobillerin fahiş fiyatları ile ilgili ihbarlar olduğunu belirtmişti. Yeni düzenleme ile stokçuluk faaliyetlerinin önüne geçilmesi amaçlanıyor. Sektör içerisinde yer alan isimler, bu yeni yönetmelik ile ikinci el otomobil piyasasında rahatlama gerçekleşeceğini belirtiyor. Düzenlemenin ikinci el araç fiyatları için denge sağlayacağı öngörülüyor.

Bir yanıt yazın

Benzer Yazılar