Michelin Online Satıcı

Hyundai Motor ve Kia Tanıttı: Lastiğe Entegre Kar Zinciri Teknolojisi

hyundai ve kia kar zinciri lastik Hyundai Motor ve Kia Tanıttı: Lastiğe Entegre Kar Zinciri Teknolojisi

Hyundai Motor ve Kia, kar yağdığında lastiklerin yol tutuşunu güçlendirmek için yeni lastiğe entegre kar zinciri teknolojisini tanıttı. İki dev otomobil üreticisinin kışın sürüş güvenliği için bulduğu bu teknolojik çözüm ile alaşımlı kar zincirleri, bir düğmeye basılarak kolayca devreye alınabiliyor. Lastiğe entegre kar zinciri teknolojisi ile karlı ve buzlu zeminlerde lastik çekiş gücünü en üst düzeye çıkarmak hedefleniyor.

Lastiğe Entegre Kar Zinciri Teknolojisi Nasıl Çalışıyor?

Geliştirilen lastiklerin dış kenarları çevresinde; düzenli aralıklarla radyal oyuklar bulunuyor. Bu oyukların içinde; normal sürüş koşullarında yola temas etmemeleri ve lastik yüzeyinin düzgün olması için sıkıştırılan şekil hafızalı alaşım modüller bulunuyor. Şiddetli kar yağışı durumunda elektrik akımı, modülleri harekete geçiriyor. Böylece modüller, lastik yüzeyinden dışarı çıkıyor. Bu teknolojiyle karlı zeminde çekiş gücünü en üst düzeye çıkarmak ve zeminle teması artırmak hedefleniyor. Yol koşulları normale döndüğünde ve elektrik akımı kesildiğinde ise; şekil hafızalı alaşımlar, orijinal konumlarına geri dönüyor. Böylece lastik yüzeyinin tüm kısımları yeniden aynı hizada olacak şekilde düzenleniyor.

Kar Zincirli Lastik Teknolojisi Yakında Geliyor mu?

Lastiğe entegre kar zinciri teknolojisi için Güney Kore ve ABD’de patent bekleniyor. Hyundai Motor ve Kia, beklenen bir çıkış tarihini veya lastiklerin hangi otomobillerde bulunabileceğini açıklamadı. Otomobil üreticileri, konu hakkında araştırma ve teknolojik geliştirmelere devam edecek. Ar-Ge ve test sürecinin tamamlanması ardından seri üretime geçilmesi planlanıyor. 

Hyundai’nin şasi geliştirme başkanı Joon Mo Park: “Bir gün Hyundai ve Kia araçlarına da tanıtılacağını umduğumuz bu yenilik, ileri teknolojileri müşterilere fayda sağlayan gerçek dünya çözümlerine dönüştürme konusundaki kararlılığımızı yansıtıyor. Araçlarımızın güvenlik ve kullanışlılığını artıran, müşterilerimize değer katan teknolojiler geliştirmeye devam edeceğiz.”

Bu teknolojiler yaygınlaşana kadar kar zincirlerini uzun bir süre daha kullanmaya devam edeceğiz gibi görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir