Hankook Havasız Lastik CES 2022’de Sergilendi

Hankook Havasız Lastik CES 2022’de Sergilendi

Bunaltıcı bir sıcakta, yağmur altında ya da soğukta lastik değiştirmek zorunda kalan herkes, lastik patlamasının geride kaldığı günleri hayal etmiştir. Hankook, 12 yıldır bu hayali gerçeğe dönüştürmek için havasız lastik teknolojisi üzerinde çalışıyor. Güney Koreli lastik devi, CES 2022 Fuarı’nda havasız Hankook i-Flex konsept lastik modelinin son hâlini sergiledi.

Hankook Havasız Lastikler Hyundai Konsept Aracında

Hankook, CES 2022 Fuarı’nda havasız lastik prototipini sergilemek için bir diğer Güney Koreli üretici Hyundai ile birlikte çalıştı. Hankook i-Flex lastikler, Hyundai’ın L7 konsept aracının dört büyük Plug & Drive (PnD) modülüne yerleştirdi. Bu konsept araç, sınırlı alanlarda bile anında yön değiştirmeye olanak tanıyan sonsuz tekerlek dönüş özelliklerine sahip bir mikro mobilite konsepti. Bu nedenle Hankook i-Flex, otomobiller için boyutlandırılmadı. Bu tür uygulamalar için özel olarak tasarlanmış daha küçük, 10 inçlik bir formatta tasarlandı. Hankook konsept lastik, 400 mm (15,7 inç) çapında ve 105 mm (4,1 inç) genişliğe sahip.

Hankook Havasız Lastikler Nasıl Tasarlandı?

Hankook havasız lastik, şok emilimini ve yük taşıma kapasitesini en üst düzeye çıkarmak için biyomimetik çalışmalara ve testlere dayalı olarak geliştirildi. Çok katmanlı tasarımda canlı organizmaların hücresel yapısından ilham alındı. Sonuç olarak daha fazla şok emilimi için üç boyutlu destek sağlayan, birbirine kenetlenen bir tasarım ortaya çıktı. Farklı sertlikteki altıgen ve dörtgen yapılar, ağır yükler altında stabilite sağlamak üzere bir araya getirildi.

Günümüzde hava basıncı ile kullanılan lastikler, pnömatik lastik olarak adlandırılıyor. Bundan dolayı havasız lastikler, NPT (non-pneumatic tire / pnömatik olmayan lastik) olarak kısaltılıyor. 

Havasız Lastiklerin Avantajı Nedir?

Havasız lastikler, delinmelerin ve lastik kaynaklı kazaların geçmişte kalmasına olanak sağlayacak. Hankook, aynı zamanda daha az bakım gerektirecek, hava basıncı kontrolünü ortadan kaldıracak bu lastiklerin otonom araçlar için ideal olduğunun altını çiziyor.

Havasız Lastik Teknolojisi Otomobillerde Kullanılabilecek mi?

Hankook, CES 2022’de tanıttığı konsept lastik için araştırma ve geliştirme çalışmalarına devam edeceğini belirtiyor. Bununla birlikte havasız lastik teknolojisinin kullanımı, yakın gelecekte kaçınılmaz olarak görülüyor. Hankook’un yanı sıra birçok lastik üreticisi de bu teknolojiye yatırım yapıyor. Havasız lastikler; otomobiller, kamyonlar, elektrikli araçlar gibi pek çok farklı taşıtta test ediliyor.

Bir yanıt yazın

Benzer Yazılar