4 Mevsim Lastik Nedir?

4 mevsim lastik nedir 2 4 Mevsim Lastik Nedir?

Farklı hava ve yol şartlarında sürücülere güvenli yol tutuş performansı sunmak üzere geliştirilen ürünler, 4 mevsim lastik olarak sınıflandırılmaktadır. Mevsim geçişlerinde lastik değişimine ihtiyaç duyulmaması nedeni ile her geçen yıl daha çoksürücü tarafından dört mevsim lastikleri tercih edilmektedir. Peki, 4 mevsim lastiği ne zaman kullanılabilir? Dört mevsim lastik ne avantaj sağlar?

4 Mevsim Lastik Özellikleri Nelerdir?

4 mevsim lastik, çok sert kış koşullarının görülmediği kesimlerde yılın her mevsimi kullanıma uygundur. Dört mevsim lastikleri, yaz ve kış lastiklerinin avantajlarını bir arada sunmak üzere tasarlanmıştır. Ancak bir dört mevsim lastiği, yaz aylarında yaz lastiği ile aynı performansı sergilemez ve zorlu kış koşullarında kış lastiği ile aynı güvenlik seviyesini sağlamaz. Bununla birlikte; 4 mevsim lastik kış aylarında yaz lastiklerinden; yaz aylarında kış lastiklerinden çok daha yüksek performans sunar. Bu lastiklerin performans özellikleri ve hangi mevsimde kullanım için daha uygun oldukları, kullanılan lastik deseni ve kauçuk bileşik özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Kimi dört mevsim lastikleri, yaz performansı açısından daha güçlüdür. Kış performansı güçlendirilen bir dört mevsim lastik deseninde ise yaz performansından bir miktar feragat edilir.

4 Mevsim Lastik Performansı Nasıl Anlaşılır?

Peki, 4 mevsim lastik kış performansı nasıl anlaşılır? Diğer performans özellikleri ile ilgili nasıl bilgi edinilir? Lastik yanağında kullanılan işaretlemeler, bu noktada yol gösterici olmaktadır. 3PMSF (3 zirveli dağ içinde kar tanesi) sembolüne sahip lastikler, düşük sıcaklıklarda ve karlı zeminlerde daha yüksek performans sergiler. Lastiklerin ıslak zemin performansı ise etiket değeri üzerinde görülebilir. 4 mevsim lastik teknik özellikleri ile ilgili diğer detaylar, üreticiler tarafından ayrıntılı bir şekilde açıklanmaktadır. Sitemizde de üreticilerden gelen veriler ve lastik uzmanlığımız doğrultusunda hazırlanan kapsamlı lastik desen açıklamaları yer almaktadır.

Sitemizdeki 4 mevsim lastik fiyatları, seçenekleri ve ürün açıklamalarına ulaşmak için tıklayınız. Lastikcim.com Lastik Arama Motoru ile aracınıza uygun ebatı hızlı bir şekilde bulabilir, dilediğiniz marka ve özellikleri filtreleyebilirsiniz.

4 Mevsim Lastiği İşaretlemeleri Nelerdir?

Dört mevsim lastikleri, her zaman kış ve yaz lastikleri gibi kolayca ayırt edilebilecek desen tasarımına sahip olmamaktadır. Bu nedenle “4 mevsim lastik nasıl anlaşılır? 4 mevsim lastiği işaretlemeleri nelerdir?” gibi sorular, araç sahiplerince sıkça araştırılmaktadır. 4 mevsim lastikleri, yanak bölgesinde 3PMSF ( 3 Zirveli Dağ içinde Kar Tanesi) ile M+S ya da yalnızca M+S işaretlemesini taşıyabilir. Peki, M+S ile 3PMSF farkı nedir? Her M S lastik 4 mevsim lastiği midir?

  1. M+S: 4 mevsim lastiği yanak bölgesinde M+S işaretlemesinin mutlaka bulunması gerekir. Ancak M+S işaretlemesi bulunan her lastik 4 mevsim lastiği değildir. İngilizce “Çamur ve Kar” kelimelerinin kısaltması olan M+S, lastiğin karlı ve çamurlu zeminlerde kullanıma uygun diş yapısına sahip olduğunu gösterir. Bu işaretleme, 4 mevsim lastik desenlerinin yanı sıra; kış lastikleri ve arazide kullanılan AT, MT lastiklerde de bulunmaktadır. Hatta; az sayıda da olsa özel desen tasarımına sahip kimi yaz lastikleri dahi M+S işaretlemesini taşımaktadır. 4 mevsim lastikler, bu lastiklerden kauçuk bileşiği özellikleri ile ayrılmaktadır.

3PMSF (3 Zirveli Dağ Üzerinde Kar Tanesi): Kimi dört mevsim lastikleri, M+S ile birlikte 3PMSF sembolü de taşımaktadır. Üç zirveli dağ içinde kar tanesi işaretlemeli 4 mevsim lastik seçenekleri, kış koşullarında daha güvenli performans sergilemekte ve “gerçek dört mevsim lastiği” olarak da bilinmektedir. M+S lastikler, hafif karla kaplı zeminlerde kullanılırken bu lastikler, daha düşük sıcaklıklarda ve daha fazla karla kaplı zeminlerde ilerleyebilir. 3PMSF sembolünün bulunduğu her lastikte M+S işaretlemesi de yer alır.

Lastiklerin 3PMSF sembolünü taşıyabilmek için bir dizi standartlaşmış karlı zemin testine tabi tutulması gerekir. 3PMSF sertifikalı 4 mevsim lastikler, bağımsız kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen bu testler ile karlı zeminlerde asgari seviyede güvenlik sağlayabileceğini kanıtlamıştır. Lastikler, M+S işaretlemesi için herhangi bir “bağımsız” teste tabi tutulmak zorunda değildir. Bununla birlikte 4 mevsim lastiği desenleri ve tüm lastikler, üretici firma tarafından gerçekleştirilen, yıllar süren testler sonucunda piyasaya sürülmektedir. Lastiklerle ilgili tanıtımlar ve teknik veriler, bu testlere bağlı olarak tüketicilere sunulmaktadır. Lastikler, üretim amacına uygun koşullarda kullanıldığında optimum performans seviyesini sağlamaktadır.

Not: Yeni AB düzenlemesine göre yakın zamanda Avrupa’da yalnızca 3PMSF işaretlemeli lastikler, 4 mevsim lastik olarak kabul edilecek.

4 Mevsim Lastiği Kış Lastiği Yerine Geçer mi?

Peki, 4 mevsim lastik ile kış lastiğinin farkı nedir? 4 mevsim lastiği kış lastiği yerine geçer mi? Lastik yanağında 3PMSF işaretlemesi bulunan dört mevsim lastikleri, kış koşullarında güvenli performans sergileyebilse de kış lastiğinin yerini almamaktadır. Kışın yoğun olarak kar yağışının, buzlanmanın, çok düşük sıcaklıkların görüldüğü bölgelerde kış lastiklerinin kullanılması gerekir. Çünkü; kışlık lastiklerin hamuru, tamamen 7 derece ve daha düşük hava sıcaklıkları düşünülerek geliştirilmektedir. Aynı zamanda diş yapıları da yoğun karla kaplı zeminlerde yüksek güvenlik sağlamak için tasarlanmaktadır. Çok yoğun kar yağışının görüldüğü durumlarda kış lastikleri dahi yeterli olmamakta; kar zincirleri kullanılmaktadır.

4 Mevsim Lastik Kış Lastiği Denetiminden Geçer mi?

Peki, 4 mevsim lastik kışın ceza yer mi? Ticari araçlarda 4 mevsim lastik kış lastiği yerine geçer mi? Kış lastiği yönetmeliği kapsamında kullanılacak lastiklerin yanak bölgesinde yalnızca M+S ya da 3PMSF işaretlemesinin bulunması yeterlidir. Bu nedenle 4 mevsim lastiği, diş derinliği 1,6 mm’den yüksek olduğu olduğu takdirde denetimden geçecektir. Ancak bu yazıların görünmediği noktada lastik sırtı incelendiğinden lastik deseninin de yönetmelikte belirtilen görsellere uygun olması gerekir. Bununla birlikte lastik seçimi yaparken denetimden geçip geçmeyeceği değil güvenlik düşünülmeli, her zaman sürüş yapılan koşullara uygun, doğru ürünler seçilmelidir.

Kış lastiği zorunluluğu, 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri arasında şehirlerarası karayollarında yük ve yolcu taşıyan tüm araçlar için geçerlidir. Aynı zamanda şehirlerde de ticari araçlar için denetimler uygulanmaktadır. Belirli koşullara ve şehirlere göre farklı denetimler ya da tarihlerin uzatılması söz konusu olabilmektedir.

İlgili Blog yazımızdan kış lastiği uygulaması hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

Benzer Yazılar